Cine va arbitra partida Clinceni-Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Clinceni se întâlnesc astăzi într-un derby al suferinței, în care echipa noastră este condamnată să câștige. 

Academica şi Dinamo s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă, de două ori   s-au   impus   ilfovenii,   de   trei   ori   au   câştigat   bucureştenii,   iar   alte   două   partide   s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 august 2019, Dinamo – Academica 4-2. Acesta a fost şi jocul cu cele mai multe goluri marcate.

Cea  mai   recentă   întâlnire  directă:   2   august  2021,   Dinamo – Academica  3-1  (Sorescu   dublă,Mihaiu / Cioiu).

FRF a anunțat brigada de arbitri. La centru va fi Andrei Chivulete, cel care va arbitra în premieră un meci al echipei noastre în actualul sezon. Ultimul meci cu Andrei Chivulete la centru a fost partida Argeș-Dinamo, din play-out-ul ediției trecute de campionat.

Mircea Rednic vs Academica: trei jocuri în Liga 1 – o remiză (05.03.2021, Viitorul – Academica 1-1) – 2 înfrângeri.

Mediile de vârstă:

Academica – 26 ani şi 9 luni; Dinamo – 24 ani şi 4 luni, a doua cea mai mică din campionat.

„E clar că o victorie ar schimba multe lucruri. Se tot spune că din august nu a mai câştigat Dinamo. Ar fi bine şi ca moral, ar fi şi o satisfacţie pentru că şi în ultimele meciuri pierdute am fost foarte aproape. Iar o victorie ar fi bună pentru toată lumea, inclusiv pentru antrenor”.

„La Academica sunt jucători buni, chiar sunt vreo 2-3 pe care mi i-aş dori, cu unul dintre ei chiar am lucrat. E vorba de Omoh, un jucător care poate face diferenţa. În momentele dificile poate aduce un plus şi să câştige un meci. E clar că atunci când vine un antrenor nou poate fi o reacţie, acum ea poate fi pozitivă sau negativă. Şi eu când am preluat Dinamo conduceam cu 2-0 pe UTA şi am pierdut victoria în minutul 95. Dar e clar că indiferent de antrenor, Academica are nevoie de puncte şi va fi un meci greu”.

„Nu e haos la Dinamo. De când s-a intrat în insolvenţă, lucrurile sunt normale legat de problema financiară. S-a aprobat şi planul de reorganizare. Deci nu e haos cum spun unii, poate aşa se vede de afară”.

loading...

Lasă un răspuns