AcasăEditorialCine va arbitra meciul Dinamo-Chindia! Oaspeții pun presiune

Cine va arbitra meciul Dinamo-Chindia! Oaspeții pun presiune

Dinamo și Chindia Târgoviște se întâlnesc în ultimul meci al rundei.

Pentru Dinamo este un nou moment zero, dar am tot avut parte de astfel de momente în ultimele luni și nu am reușit să obținem victoria mult dorită. Întâlnim o echipă solidă a campionatului, care este în partea inferioară a clasamentului, deși are una din cele mai bune defensive din campionat.

Însă Chindia a fost menționată în mai multe rânduri ca fiind o echipă dezavantajată de arbitraj, așa cum s-a întâmplat și în meciul cu Rapid, când au fost egalați dintr-o offside evident.

Astăzi în mod normal nu ar trebui să avem probleme din punct de vedere al arbitrajului, asta deoarece la centru va fi Ovidiu Hațegan, de departe cel mai bine cotat arbitru român, cel care a condus la mijlocul săptămânii cea mai importantă partidă a rundei cu numărul 6 din Champions League, Bayern-Barcelona.

Hațegan a mai condus două meciuri în acest sezon ale echipei noastre, partidele pierdute cu același scor, 1-2, atât cu Botoșani în campionat, dar și cu FC Argeș în Cupa României.

Oaspeții pun presiune pe arbitraj!

,,Când începe meciul toate aceste probleme trec în plan secund. Am văzut că în ultimul meci cu Clinceni, Dinamo a avut niște ocazii clare și putea să deschidă scorul, a luat gol la una din puținele situații pe care le-a avut adversarul. Dinamo e periculoasă din punct de vedere ofensiv, dar mai are unele probleme în compartimentul defensiv.

Datoria mea este să-i capacitez cât mai bine pe jucători. În niciun caz nu vom cădea în plasa de a considera că vom avea un meci ușor. Și pentru noi este un joc mai mult decât important. Și noi jucăm numai finale de acum încolo, nu doar Dinamo. Nici noi nu trecem printr-o perioadă nemaipomenită.

Eu am spus-o de la bun început, s-a văzut și din statistica realizată de Gazeta Sporturilor, Chindia a fost cea mai dezavantajată echipă din campionat din punctul de vedere al arbitrajelor. Trebuia să avem șase-șapte puncte în plus. Asta ne-a dat peste cap. Mie doar de aspectul ăsta îmi e frică. Nu e plăcut când vezi că ar fi trebuit să ne batem pentru primele 8 locuri sau să fim aproape de play-off și ne-am trezit lângă echipele care își dispută salvarea de la retrogradare.

Asta ar fi chiar culmea (daca se teme de greseli de arbitraj in meciul cu Dinamo)! Îți spun sincer, dacă până la finalul campionatului s-ar mai greși încă o dată împotriva noastră, atunci nu știu ce să mai cred. Nu zic să ne ajute cineva, n-am cerut asta niciodată.

Deja e prea mult, crede-mă! Repet, dacă se mai greșește încă o dată împotriva noastră până la finalul campionatului, deja e extrem de mult. Ar fi prea mult pentru orice echipă din Liga 1, nu doar pentru Chindia, care are jucători fără mare experiență. Greșelile de arbitraj comise împotriva noastră ar fi destabilizat și echipe din vârful clasamentului” a declarat Emil Sandoi pentru GSP

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șase ori în principala competiţie internă, un joc a fost câştigat de bucureşteni, patru de dâmboviţeni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Mircea Rednic vs Emil Săndoi în Liga 1: 7 jocuri – 3 victorii Rednic – două remize – două victorii Săndoi;

Emil Săndoi vs Dinamo în Liga 1: 11 meciuri – 5 victorii – 3 remize – 3 înfrângeri.

Mediile de vârstă:

Dinamo – 24 ani şi 4 luni, a doua cea mai mică din campionat;

Chindia Târgovişte – 26 ani şi 5 luni.

Dinamo este echipa cu cei mai mulţi jucători utilizaţi în primele 18 runde, 36 de fotbalişti bifând cel puţin o prezenţă în tricoul grupării bucureştene. De partea cealaltă, Chindia s-a bazat doar pe 26 de jucători, dintre care Daniel Celea este singurul care a strâns minute în fiecare  partidă (1572 minute din 1620 posbile).

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare