Cine va apăra cu CFR

Stiri Dinamo

Scris de:

Din păcate, nu ne vom putea prezenta nici la CFR în efectiv complet.

După cum v-am anunțat în exclusivitate în emisiunile RD1948, Mihai Esanu s-a întors accidentat de la naționala U21, deși nu a evoluat în nicio partidă la turneul final, acesta s-a accidentat la un antrenament. Deși s-a sperat că va putea fi recuperat pentru meciul de luni seară, Esanu nu va fi nici măcar pe banca de rezerve. Din informațiile noastre, ar fi vorba de o problemă musculară

Gudmund Kongshavn va apăra în premieră poarta lui Dinamo. Portarul norvegian a fost doar rezervă până acum, nu a evoluat în niciun meci, nici măcar în disputa cu Dinamo Kiev nu a putut fi urmărit la treaba, asta deoarece au fost anumite probleme cu testul său COVID, care era neconcludent. Din informațiile noastre, Mitrovic va fi rezervă de portar luni seară, tânărul portar dinamovist a fost titular 90 de minute în meciul de la Kiev și ieri a apărat poarta echipei secunde în victoria 5-0 cu Chiajna II. Tânărul portar a aparat și o lovitură de pedeapsă la scorul de 2-0 pentru echipa noastră.

14 meciuri a aparat Gudmund Kongshavn pentru Aalesund pe parcursul anului trecut. 4 este numărul echipelor din cariera lui Gudmund Kongshavn, toate din Norvegia: Valerenga, Sarpsborg, Tromso și Aalesund. 136 de partide a adunat Gudmund Kongshavn în carieră, în prima ligă a campionatului norvegian.

Dinamo a reușit un transfer interesant, Raul Albentosa s-a alăturat echipei pentru finalul de sezon. Puternicul fundaș central a semnat cu Dinamo până la finalul campionatului și deși nu a mai evoluat de foarte multă vreme, s-ar putea să între în teren mult mai devreme decât ne-am așteptat inițial:

“În această perioadă sunt mai mulți jucători pe listele unor cluburi. Am luat referințe. Nu este adevărat că l-a recomandat Fabbrini. Că au jucat împreună o lună de zile este una, dar până să îl recomande Fabbrini e cale lungă.

Ne bucurăm că l-am luat. Este un jucător puternic, este foarte pregătit deja. Sper ca în meciul cu Academica Clinceni să fie pe bancă. El se antrenează de două luni în Spania cu un grup, cu o echipă. Fizic, omul este foarte pregătit. Sper să ne aducă un aport important în acest sezon pentru că noi chiar dacă am rezolvat problema cu licența trebuie să reușim rezultate și pe teren”, a spus Nicolae pentru Fanatik

Adam Nemec revine pe teren! Adam Nemec, un jucător în care suflarea dinamovistă își pune mari speranțe să ajute atacul suferind al echipei, se antrenează cu echipa normal în aceste zile și va fi apt de joc la meciul cu CFR. De asemenea, Ante Puljic este și el pregătit să între în teren cu CFR, mai ales că primul test efectuat în Croația, în care a ieșit pozitiv, să nu fi fost corect, deoarece la două zile distanță era negativ:

“Am făcut testările și la dus și când ne-am întors de la Kiev. Ante Puljic a făcut antrenament. Cred că a fost o gafă de testare în cazul lui. El a plecat din țară negativ, a făcut acolo să se întoarcă în țară și a ieșit pozitiv și peste două zile când a refăcut testul, a ieșit din nou negativ”, a spus Nicolae pentru aceeasi sursă.

loading...

Lasă un răspuns