Cine pe cine sustine?

Stiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic este dispus sa faca orice pentru Dinamo si acest lucru l-a demonstrat de cand a preluat echipa in toamna. 

Antrenorul echipei noastre si-a asumat atat rolul de antrenor, dar si cel de manager. Mai mult, si-a asumat chiar si rolul de finantator al echipei in momentul in care a inceput sa ofere prime jucatorilor din propriul buzunar. Insa ceva unic in fotbalul romanesc, a imprumutat clubul la care este angajat. 

Prima data in ianuarie, a oferit suma de 200 000 de euro. Dar nu a fost singura data, deoarece Dinamo a mai cerut bani de la Rednic, insa ciudat este modul in care banii au fost folositi. Rednic a declarat acum o saptamana ca a imprumutat din nou clubul, dar nu a vrut sa spuna pentru ce si care era suma. „Puriul” a oferit zilele trecute lui Dinamo un nou imprumut de 50.000 de euro pentru a ajuta clubul sa functioneze la nivel optim, anunta cei de la Gazeta.

Conform surselor Gazetei, conturile clubului au fost golite chiar de Ionut Negoita! In vistieria „cainilor” mai erau 100.000 de euro, dar Negoita a scos toti banii. Finantatorul nu a retras pur si simplu banii, ci a ordonat sa fie platite mai multe datorii pe care Dinamo le avea catre diverse firme din grupul RIN. Clubul a beneficiat de servicii cum ar fi catering sau cazari in hotelurile detinute de Negoita, la preturi impuse de afacerist.

Din informatiile noastre, se pare ca aceasta este o practica comuna la Dinamo, Ionut Negoita atunci cand se incaseaza bani, vine sa isi recupereze ”datoriile” pe care Dinamo le are catre firmele sale. Sa speram ca nu va fi nevoie ca Rednic sa imprumute clubul pentru a patra oara. Eventual daca este sa investeasca la Dinamo, macar sa cumpere clubul. 

„Este un gest frumos pe care Rednic l-a facut. Ne-a imprumutat pentru cateva zile. Depinde cat dureaza pana intra banii din drepturile TV. In mod normal, platile sunt planificate pentru data de 15 ianuarie. Deci, practic, noi intr-o saptamana putem sa-i dam banii inapoi, cu multumirile de rigoare. Nu cu dobanda. Nu exista asa ceva” Alexandru David, ex-presedinte Dinamo, in ianuarie

„Am facut din nou un efort, am imprumutat clubul. Sunt dispus sa fac orice ca atmosfera sa fie buna, ca baietii sa fie cu salariile la zi” Mircea Rednic, antrenor Dinamo

loading...

Lasă un răspuns