AcasăStiri DinamoCine este Atletic Bilbao, adversara lui Dinamo din turul III

Cine este Atletic Bilbao, adversara lui Dinamo din turul III

 Dinamo din păcate are de înfruntat un adversar extrem de puternic în turul III preliminar, o echipă mereu prezenta în competițiile europene, este vorba de Atletic Bilbao.

 Finalista Europa League din 2012 revine la București, pe Arena Națională, stadionul unde a fost înfrântă de Atletico Madrid cu 3-0. Însă Bilbao este o prezență constantă în grupele Europa League, cât și în fazele superioare. Echipa formată exclusiv din jucători basci, este considerată o echipă puternică în Spania, terenul lui Bilbao fiind considerată o adevărată fortăreață. Bilbao are 8 titluri în palmares, cât și 23 de Cupe.

Bilbao are începând cu acest sezon un nou antrenor, este vorba de Cuco Ziganda, numit după plecarea lui Ernesto Valverde la Barcelona. Aici putem vorbi de un avantaj al echipei noastre. La fel un avantaj îl reprezintă și faptul că Dinamo va începe sezonul, pe când campionatul în Spania începe mult mai târziu.

În ultimul sezon de Europa League, trupa bască a ajuns în primăvara europeană, dar a fost învinsă de Apoel cu scorul de 4-3 la general.

Bilbao are o serie de jucători cotați foarte bine, amintesc doar câțiva. Fundașul Aymeric Laporte, cotat de site-ul transfermarkt la 25 de milioane de euro. Iker Muniain, Mikel San Jose, Yeray Alvarez și Raul Garcia sunt de asemenea jucători de mare valoare. Dar nu pot să nu amintesc de Inaki Williams, jucătorul senzație al celor de la Bilbao. Însă golgheterul ultimelor sezoane a fost Aritz Aduriz, care va continua și în acest sezon la Athletic, deși a ajuns la 36 de ani. În ultimul sezon de La Liga a marcat 16 goluri. În campionatul trecut Bilbao a terminat pe locul 7.

Până acum Bilbao nu a efectuat vreun transfer, ei păstrează încă politica de a folosi doar jucători basci. Însă au revenit o serie de jucători cedați în sezonul trecut sub formă de împrumut.

Într-adevăr, întâlnim un adversar puternic, va fi greu, dar trebuie să credem în șansa noastră.

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare