Cine arbitrează partida Dinamo-Sepsi

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a avut mari probleme de arbitraj în acest sezon.

Anul 2022 a adus greșeli majore de arbitraj în defavoarea lui Dinamo și echipa noastră cu siguranță ar fi avut mai multe puncte dacă nu ar fi fost atât de multe erori comise.

Doar câteva dintre erorile comise în 2022, gol anulat eronat la Cosmin Matei în meciul cu Argeș, Edjouma nu a fost eliminat cu Botoșani, Ehmann eliminat eronat în partida cu UTA și penalty neacordat în partida cu Rapid de sâmbătă seara, doar câteva dintre erorile comise.

Fiecare meci reprezintă un adevărat pericol în acest sens și fiecare delegare este așteptată cu real interes de fanii dinamoviști, mai ales că vorbim de puncte importante puse în joc, care pot fi decise de arbitraj.

Pentru partida din această seară, dintre Dinamo București și Sepsi Sf. Gheorghe, CCA l-a delegat pe Flueran Viorel Nicușor, care va fi ajutat  Popescu Adrian și Marius Badea. Nu avem foarte multe meciuri în care Flueran să fi condus meciuri ale echipei noastre, ultima dispută cu Flueran la centru a fost meciul cu Ripensia Timișoara, din Cupa României, de pe ”Dan Păltinișanu”. Atunci Dinamo s-a impus cu scorul de 1-0. Deși are aproape 40 de ani, acesta are mai puțin de 10 meciuri arbitrate in Liga I

Sperăm meci de meci să nu fie probleme de arbitraj, însă rămânem doar cu speranța.

Verdictul lui Crăciunescu: Trebuia să primească Dinamo penalty în derby?

In minutul 32 al confruntării de pe Arena Națională, Cosmin Matei a executat o lovitură liberă din partea dreaptă și a trimis mingea în centrul careului.

Portarul Horațiu Moldovan a ieșit pentru a respinge mingea cu mâna, dar s-a ciocnit de fundașul dinamovist Răzvan Patriche, care a lovit mingea cu capul, din săritură.

Arbitrul de centru Istvan Kovacs (37 de ani), arbitru FIFA din 2010, a dat fault în atac pentru Rapid, fapt care a generat furia jucătorilor dinamoviști. La emisiunea Liga Digi Sport, fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu a declarat că Dinamo trebuia să primească un penalty la acea fază.

„Pentru mine, nu este o fază complicată. Este o centrare, un portar vrea să joace mingea, un jucător lovește mingea cu capul. Portarul, nereușind să lovească mingea cu pumnii, îl lovește cu pumnii în cap pe jucător. Decizie corectă: penalty. E clar.

Îi dau cartonaș galben lui Istvan Kovacs, l-am iertat de mai multe ori. Suntem toleranți cu el, pentru că în general a arbitrat bine în acest sezon. Să zicem că a fost o eroare”, a spus Ion Crăciunescu, în cadrul emisiunii Liga Digi Sport.

Dinamo amendată serios după derby, Rapid două meciuri fără spectatori

După evenimentele de la derby-ul cu Dinamo, Comisia de Disciplină a decis să le suspende terenul giuleștenilor pentru două etape.

FC Rapid 1923 vs. Dinamo 1948 SA – Incidente – În baza art. 82.2 și 3.a și c, raportat la art. 83.2.d din RD, se sancționează clubul Dinamo 1948 SA cu penalitate sportivă de 22.500 lei.

În baza art. 82.1 și 3.a și c, raportat la art. 83.2.d din RD, se sancționează clubul FC Rapid 1923 cu măsura programării a două jocuri fără spectatori pe teren propriu și penalitate sportivă de 60.000 lei.

loading...

Lasă un răspuns