Cine arbitrează partida Argeș-Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo merge astăzi la Pitești pentru a obține cel puțin un punct.

Nu ne dorim ca partida de astăzi să fie influențată în vreun fel de brigada de arbitri, nu putem spune că au fost mari probleme de arbitraj împotriva lui Dinamo în prima parte a sezonului, sperăm să se întâmple și în 2022 la fel.

Pentru partida de astăzi, care va începe de la ora 20:00, la centru a fost delegat Marcel Bîrsan, care va fi ajutat la cele două benzi de Mihai Marica și Marius Badea.

Marcel Bîrsan este arbitrul care a făcut praf meciul Cfr-Dinamo, din sezonul regulat trecut, atunci când formația noastră a avut parte de o dublă eliminare în prima repriză a acelui meci, în care Dinamo a fost aproape să obțină un punct în dublă inferioritate. Cel puțin una dintre eliminări a fost extrem de ușor acordată și de atunci, Marcel Bîrsan a fost evitat să mai fie trimis la partidele lui Dinamo.

FLORIN RĂDUCIOIU (team manager): „Ştiţi foarte bine situaţia noastră, a plecat un jucător foarte important. Eu cred că meciul care urmează este foarte important pentru noi, pentru că este primul din acest an şi ne trebuie puncte. Nu căutăm scuze, este evident că avem probleme din punct de vedere numeric, este evident că suntem încrezători, că suntem optimişti.

De suporteri am avut şi vom avea întotdeauna nevoie. Suntem încrezători! Toate forţele şi entuziasmul nostru sunt direcţionate pentru a face o echipă care să ne permită să ieşim din această situaţie complicată! Sunt convins că băieţii se vor ambiţiona şi mai mult pentru a câştiga meciurile.
E clar că timpul este scurt, suntem presaţi de timp, dar vreau să cred că vom face alegerile cele mai bune. Vor veni trei jucători săptămâna viitoare. La Piteşti mergem cu cei pe care îi avem la dispoziţie, după care vom încheia perioada de <mercato>.”

Detalii importante oferite de Zăvăleanu referitoare la posibilii investitori

Detalii importante oferite de Zăvăleanu referitoare la posibilii investitori

Răzvan Zăvăleanu este preocupat în această perioada să găsească investitori pentru Dinamo, astfel încât echipa noastră să iasă din situația grea financiară.

Răzvan Zăvăleanu a anunțat că salvarea ”câinilor” poate veni din partea unui fond de investiții internațional, cu ramificații în Europa și foarte cunoscut în lumea sportului. Dacă această opțiune va pica, Zăvăleanu spune că sunt mai multe societăți interesate să preia Dinamo.

Cei care se ocupă de fondul de investiții vor realiza timp de o lună și jumătate un ”due diligence”, adică o analiză prin care vor determina potențialul comercial pe care îl are Dinamo

”Dacă din punctul de vedere al structurii asociative, lucrurile vor sta la fel și atunci ca acum, spaniolii au voie să revină. Dacă un potențial investitor ar veni și ar salva societatea, ar avea un drept legal de a prelua acțiunile. Spaniolii pot fi deposedați ostil. Sunt acțiuni legale pentru cei care nu se interesează de propriile societăți. Sunt trei discutii.

Două sunt foarte interesante, sper să se lege ceva. Ne așteptăm la acoperirea integrală a masei credale, adică aproape 10 milioane de euro și niște garanții pentru ceea ce se întâmplă în continuare. Dacă se acoperă masa credală, Dinamo iese din insolvență în două-trei luni. Începând de luni, începe să curgă o lună jumătate în care se va face o due diligence de una dintre aceste societăți și, ulterior, vom avea un răspuns clar din partea lor. E vorba de un fond de investiții enorm.

Are ramificații în Europa, e cunoscut la nivel sportiv. Sper să se întâmple ceva. Mai avem o discuție cu un grup de companii foarte mari. Primul venit, primul servit. Cel care ar investi la Dinamo ar căpăta majoritatea acțiunilor din societate.

Palmaresul, numele și sigla echipei se împart între trei societăți, CS Dinamo, FC Dinamo și Dinamo 1948, societatea noastră. Nu există un astfel de document (n.red. prin care Dinamo să piardă numele, palmaresul și sigla în cazul retrogradării). Există un folclor pe această temă, dar nu există un document. Am vorbit și cu domnul Badea”, a declarat Răzvan Zăvăleanu, la Fotbal Club.

loading...

Lasă un răspuns