Chinuitor, dar mergem mai departe!

Dinamo a jucat in aceasta seara in sferturile de  finala ale Cupei Romaniei. Dinamo avea de luat o revansa dupa meciul de campionat pierdut cu 1-0. Formatia noastra a inceput bine, cu o bara si pressing avansat  , dar treptat s-a repetat scenariul din meciul de campionat si cei din Clinceni au rat cateva ocazii importante.

De remarcat ca oaspetii de la Clinceni au evoluat cu mai multe rezerve, in vreme ce Dinamo a trimis cel mao bun 11. La pauza a fost 0-0 si multa ingrijorare in randul putinilor fani prezenti pe stadion. Uhrin a decis sa il trimita pe Lazar la pauza in teren,in locul lui Mihaiu. Grigore a avut cele mai importante ocazii pentru Dinamo in prima parte, el a trimis in bara si tot el a reluat cu capul o minge respinsa de pe linia portii.

Evolutia din repriza secunda nu s-a schimbat substantial, am incercat sa presam, dar am pedalat de multe ori in gol, cu foarte multe erori la mijlocul terenului. Rabdarea fanilor a ajuns si ea la final, o evolutie de  echipa care se bate pentru salvarea de la retrogradare, nicidecum pentru castigarea trofeului.

Uhrin a mai introdus un atacant in teren, pe Daniel Popa, in incercarea de a marca golul calificarii, dar l-a scos pe Perovic, luptator, dar ineficient astazi.

Din fericire, Dinamo a reusit sa marcheze in minutul 83, prin Deian Sorescu, care a reluat excelent din voleu, din interiorul careului, dupa o recentrare a lui Grigore. Cornerul a fost executat de Lazar.

Dinamo se califica dupa un meci chinuitor, in care am aratat foarte rau per total, impotriva unei echipe care nu a oferit deloc aceiasi importanta competitiei. Daca vrem sa nu parasim competitia in faza urmatoare, trebuie sa aratam altceva.