Cel care nu iartă!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Viața aceasta este presărată în general de momente, evenimente pe care deseori le gestionam greșit.

Nu există om pe această planetă care să nu fi comis vreo greșeală la un moment dat. Învățătura creștină ne spune în felul următor, cel care iartă, asemeni îi va fi iertat.

Pentru cei care se încred în învățătura creștină, această iertare este esențială. Ce ne facem însă când nu mai avem puterea sau inspirația de a ierta? Ce ne facem în momentul în care am iertat în mod repetat, iar greșeala celui sau celor din jur persistă? Desigur aceste întrebări duhovnicești nu le vom putea răspunde aici.

Avem însă o problemă mai arzătoare, dacă noi, oamenii avem capacitatea de a ierta și de a trece de multe ori peste greșeli, există un element prezent pe pământ, care nu are capacitatea de a ierta sau a amâna. Acest element se numește – timp! Timpul, dragilor nu iartă pe nimeni, timpul n-are răbdare cu nimeni. De aici și învățătura – nu lăsa pe mâine ce poți face astăzi!

M-am săturat să caut vinovați pentru situația în care se afla Dinamo în momentul acesta. Vinovații îi știm, unii dintre ei și-au dat demisia, alții au fost demiși, alții au plecat de bunăvoie altundeva, alții cu putere de decizie au rămas în continuare la Dinamo. Din păcate noi, suporterii nu putem schimba prea multe în momentul actual. Doar că, putem atrage atenția asupra pașilor care trebuie săvârșiți pentru a asigura o bună funcționare a clubului de fotbal.

Ne-ați certat că, noi suporterii n-am oferit liniște, ca i-am certat pe jucători, că i-am criticat pe anumiți conducători, astfel am „îndepărtat” posibilii ( și îndepărtații) investitori, care nu și-au dorit asocierea cu un club aflat în haos, deși atât noi, cât și voi știm, că haosul era mai degrabă sportiv și administrativ, iar „presiunea” suporterilor nu era decât o găselniță – cel puțin aceasta este părerea mea.

În sfârșit, ne aflăm cu aproximativ 1 lună înaintea startului de sezon, un sezon care ne aduce pentru prima dată pe a doua scenă a fotbalului național. Dacă din punct de vedere sportiv n-am mai fost în această ipostază, există totuși o constantă în ecuația noastră. Aceasta este reprezentată de incertitudinea conducerii tehnice, a lotului de jucători, a lipsei de coerență administrativă. L-am auzit aseară pe domnul Mihali, care ne spunea că nu mai poate aștepta în această situație, vrea să știe și el pe ce drum o apucă.

N-am nimic ce să-i reproșez domnului profesor, numai el știe cum a reușit să obțină rezultatele la U 19 în ultimii doi ani, iar acum, contrar situației a ales să pregătească echipa. Și-a arătat disponibilitatea de a rămâne antrenor principal la echipa de seniori, daca este solicitat, însă TIMPUL ne presează. Dânsul vrea să știe ce intenții există, nu poate aștepta la nesfârșit deoarece echipele serioase deja au staff-ul complet și mai așteaptă doar 2-3 achiziții pentru a putea pregăti temeinic noul sezon.

La noi, din păcate este exact același amatorism care ne-a caracterizat în ultimii 10 ani, m-aș risca sa spun. Nu știm ce se întâmplă, primim niște firmituri pe care noi, suporterii nu le mai putem înghiți, ne-am săturat de ele. Deja când aud, cum că ne aflăm în discuții avansate nu mai am nici o tresărire, era o chestiune de zile, s-a făcut săptămâna. Timpul trece, domnilor, n-are răbdare cu noi, nici cu voi, nici cu nimeni.

Urgentați procedurile, domnilor! Avem nevoie de stabilitate, avem nevoie de argumente pentru a putea crede cu adevărat în învierea clubului nostru. Am înțeles, ne-ați spus că noi suntem principala sursă care finanțează echipa, că fără noi nimic n-ar fi fost posibil. Însă țineți seamă că și noi suntem oameni, avem sentimente, avem trăiri. Iubim clubul necondiționat, însă pentru a putea susține aceste eforturi în continuare avem nevoie de argumente. Argumente pe care doar voi ni le puteți oferi.

Suporterul dinamovist este răbdător și capabil de lucruri mărețe, fapte deja cunoscute la nivel mondial. Însă avem și noi nevoie de ajutorul vostru, vrem să vedem că se fac pași concreți spre stabilizarea situației de la Dinamo. Vrem să vedem și noi, intențiile serioase care ar trebui să guverneze clubul nostru. Din păcate primim liniște, iar această liniște, permiteți-mi să spun, aduce neliniște.

Timpul trece, domnilor, trece și este fără de iertare. V-am auzit spunând, că problemele trebuiau rezolvate ieri, însă se merge în continuare pe aceeași linie. Câștigați-ne pe noi și atunci veți avea un zid de neclintit în jurul echipei, țineți însă cont de timp, repet, acesta trece neiertător și să nu fie prea târziu!

loading...

Lasă un răspuns