Cea mai frumoasa amintire din derby: „Pentru mine a fost un succes la puterea a treia”

Stiri Dinamo

Multi fosti jucatori dinamovisti isi amintesc cu placere de derby-urile cu Steaua.

In anul 2000, Dinamo reusea sa castige eventul dupa o pauza lunga si titlul a fost castigat matematic dupa o victorie chiar cu Steaua, 3-2 in Stefan cel Mare.

Adrian Mihalcea a marcat atunci golul victoriei si fostul mare atacant dinamovist isi aduce aminte cu placere de acel moment:

”Daca pentru unii a fost un simplu gol sau o simpla victorie, pentru dinamovisti a fost o explozite de bucurie. Reusiseram dupa 9 ani sa invingem Steaua, pentru mine a fost un succes la puterea a treia. Am reusit sa dau golul victoriei, am batut Steaua dupa noua ani si in acelasi meci am reusit sa iesim campioni matematic.

De fiecare data Steaua avea ceva in plus si ne batea, atunci astrele s-au aliniat pentru noi si am reusit sa castigam. A fost o bucurie, stateam dupa cativa ani… o zi in care nu stiam sa ne bucuram, nu avusesem acele momente de foarte mult timp si atunci ne-am bucurat haotic, pana ne-am dezmeticit si ne-am dat seama de importanta acelui meci. Saltul pe gardurile acelea renumite de la Dinamo, de doi metri, cumva am facut microleziune fibrilara, care a necesitat un pic de pauza”, a povestit Adrian Mihalcea pentru Telekom Sport.