AcasăEditorialCe spun oaspeții despre duelul cu Dinamo: ,,Dinamo era echipa hulită în...

Ce spun oaspeții despre duelul cu Dinamo: ,,Dinamo era echipa hulită în Timișoara”

Dinamo și Dumbrăvița se întâlnesc mâine dimineață la Giurgiu, într-un meci în care echipa noastră este condamnată să învingă.

Dinamo are mare nevoie de victorie pentru a nu pierde contactul cu primele clasate și pentru a rămâne în lupta pentru play-off. Dumbrăvița este în lupta pentru evitarea retrogradării și acest meci este unul special pentru echipa din Banat:

Antrenorul principal al Dumbrăviței știe ce încărcătură există pentru o echipă bănțeană când aude de numele Dinamo.

”Pentru mine, care am crescut cu Poli Timișoara, e clar un meci special. Dinamo era echipa hulită în Timișoara, în acest spirit am crescut și am rămas cu lucrul acesta. Jucătorii noștri, care sunt foarte tineri, nu prea mai știu de această mâncărime, cu ghilimelele de rigoare, dintre Timișoara și Dinamo.

Dar sper să reușesc să le explic aceste lucruri și sper să înțeleagă de ce poate fi un meci special pentru ei. Pentru că un rezultat favorabil șterge din rezultatele proaste în ultimul timp. Pentru suporteri, un rezultat bun cu Dinamo e clar că spală tot ce s-a întâmplat în ultimul timp, dar pentru mine nu!

Deși e clar că un meci bun acolo și un rezultat favorabil ar veni ca o mănușă pentru noi, la situația în care suntem acum. Dar ceea ce a fost în ultima lună, pentru mine rămâne. Analizez și tot încerc să descopăr cauzele pentru care am avem această cădere”, a punctat Cosmin Stan conform Liga2.ro

Stan a vorbit și despre seria mai nefastă a echipei sale. ”Dinamo e o echipă în formă în ultimul timp, care joacă un fotbal foarte bun de câteva etape încoace. Am fost o perioadă lungă deasupra lor în clasament, dar cum am tot spus, atunci a fost o conjunctură.

Sigur, era o mândrie să fim peste Dinamo, Ripensia sau Poli, dar trebuie să fim realiști! Trebuie să muncim mai mult, pentru a ne ridica la nivelul Ligii 2. Deocamdată, nu suntem acolo, la modul în care arătăm în această perioadă, dar cred că ne putem ridica la nivelul Ligii 2. Avem nevoie și de un pic de șansă, pentru că și norocul ne-a cam ocolit în ultima perioadă”, a mai spus antrenorul principal conform sursei.

”Am ajuns vineri în jurul orei 2.00 acasă, iar mâine dimineață (n.r. sâmbătă), la ora 9.00, plecăm spre Giurgiu. Suntem tot pe drumuri, dar aceste lucruri ni le-am asumat, nu ne plângem. Cei care au jucat cu CFR sunt storși, pentru că marea lor majoritate nu au prea multe meciuri în picioare. Dar îi avem pe cei menajați pentru meciul cu Dinamo și sperăm ca strategia pentru această săptămână să dea roade. E clar că trebuie să fim pozitivi, nu avem voie să fim altfel. Dacă nu abordăm meciul cu atitudinea potrivită, nu vom avea nicio șansă!”, a explicat Cosmin Stan.

După comoția suferită în urma loviturii primită din partea lui Mistrati, Robert Mikloș a ajuns la spital. Tânărul portar e nevătămat clinic, dar nu poate, evident, apăra.

”În niciun caz nu va fi apt! E bine deocamdată. Aseară, echipa a plecat fără el, pentru că a rămas la Cluj, la spital, pentru investigații, alături de tatăl său. Din fericire, investigațiile au fost pozitive, nu are probleme majore. În schimb, are dureri pe locul loviturii, la tâmplă, și în zona cervicală, probabil de la căzătură. Mă bucur foarte mult că nu are nicio problemă majoră, sper să nici nu fie urmări.

E mare păcat pentru el, pentru că era într-o formă sportivă bună. Și acest lucru s-a văzut și în cele 35 de minute pe care le-a prins în Gruia. E păcat că trebuie să stea acum, dar sunt convins că va reveni într-un timp cât mai scurt. Pentru Dinamo, rămân ca variante Ciui și Trifon, care are însă degetul luxat. Sunt singurele variante pe care le avem”, a mai precizat Stan.

Cu 13 puncte, CSC Dumbrăvița e pe locul 17 în campionat.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare