AcasăCS DinamoCE MECI, CE VICTORIE!!! BRAVO, BAIETI! Avem meci decisiv in sala DINAMO!!!!

CE MECI, CE VICTORIE!!! BRAVO, BAIETI! Avem meci decisiv in sala DINAMO!!!!

A venit ziua marelui meci, marelui derby dintre DINAMO si Steaua, finala Ligii Nationale de handbal masculin. 

Ultima oara cand cele doua combatante s-au intalnit in ultimul act a fost in sezonul 1997, cand Dinamo cu Constantin Stefan si Ionel Ene in teren a avut de castigat.

Dinamo din pacate nu s-a prezentat in sala din Chiajna in efectiv complet, Saied, ingerul pazitor din poarta lui Dinamo, a suferit o infectie la gat si nu a putut fi folosit decat la aruncarile de la 7 metri, iar Allahkaram are probleme la genunchi.

Astfel ca in poarta a intrat Stefan Grigoras, iar pe postul de centru a evoluat Gayduchenko, cel care va pleca la Saint-Raphael in cateva saptamani. 

Prima repriza a fost una extrem de echilibrata si cu putine goluri marcate. Steaua a inceput mai bine si a fost la conducerea meciului in prima jumatate, in minutul 15 tabela indica 6-4. Apoi echipa noatra a inceput sa preseze si in doar cateva minute am reusit sa intoarcem scorul, chiar si in inferioritate numerica. In minutul 20 Dinamo avea 8-6, am avut chiar posibilitatea sa ne distantam la trei goluri, dar Savenco a scapat balonul. 

Dupa un time-out cerut de Mihaila, Steaua a egalat si chiar a trecut in avantaj, dar in ultimul minut Dani Bera intrat in locul neinspiratului Descat a egalat la 10. 

In actul secund ofensivele au inceput sa mearga si in doar cateva minute s-au marcat aproape cate goluri s-au dat intr-o repriza. Din pacate la noi poarta nu a functionat, iar la gazde Babasafari a fost intr-o zi excelenta din pacate. Constantin Stefan vazand ca lucrurile nu merg bine in poarta cu Grigoras, a decis sa riste cu Saied. In minutul 40 Steaua conducea cu 18-16, iar echipa noastra trebuia sa gestioneze bine finalul meciului.

Gavriloaia a dus scorul la 18-17 in superioritate numerica pentru Dinamo, dar Moussavi a fost neatent si a fost eliminat, iar Steaua refacut avantajul de doua goluri in minutul 45. Totusi echipa noastra a reusit sa egaleze in minutul 48, 19-19 si practic ultimele 10 minute urmau sa fie decisive. 

Pe final de meci s-a jucat cu multa ardoare, s-a marcat putin, iar in minutul 55 era tot egal, 21-21 iar Steaua a avut si o eliminare la o aruncare a lui Sajad. Din pacate nu am stiut sa gestionam, Sandru a dat o pasa gresita catre Mocanu, iar apoi am primit si gol de la jucator de 20 de ani. In mod incredibil nici la urmatoarea actiune Dinamo nu a fost mai inspirata, Sajad a aruncat inexplicabil mult peste poarta de la 9 metri desi eram inca in superioritate. Stavrositu a dus scorul la 23-21 cu doua minute inainte de final. 

Constantin Stefan a cerut time-out si Komogorov cel mai bun marcator al lui Dinamo in aceasta seara a readus-o pe Dinamo in carti, 23-22 si la un minut distanta tot Komogorov a egalat la 23-23 cu un minut inainte de final!! Stelistii nu au putut sa marcheze si astfel s-a ajuns la aruncari de la 7 metri!!!!

DINAMO A AVUT CASTIG DE CAUZA, SAIED SI GRIGORAS AU APARAT CATE O LOVITURAAA!!!!! KOMOGOROOOOV A MARCAT GOLUL VICTORIEI!!!

*Meciul doi se va juca in sala Dinamo pe data de 23 mai!!! 

*11 jucatori vin la Dinamo pentru sezonul urmator. Un nume sigur este Florin Acatrinei, ce a evoluat in ultimul sezon la Fagaras, iar inainte trecuse pe la echipe precum Dunarea Calarasi si Energia Tg. Jiu. In urmatoarea perioada vom afla si numele celorlalti jucatori transferati. 

loading...
Articole similare

1 COMENTARIU

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare