Ce a declarat Claudiu Niculescu inainte de meciul cu Dinamo.

Stiri Dinamo

Scris de:

Antrenorul echipei de fotbal FC Voluntari, Claudiu Niculescu, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca Dinamo, adversara din meciul de vineri, are jucatori de o valoare incontestabila, dar a precizat ca nu se teme de nimeni si spera la o victorie.

„Intalnim o echipa in forma, chiar daca a avut acel accident in urma cu doua saptamani in meciul cu Juventus Bucuresti. Sunt intr-o revenire de forma. Bratu a adus un suflu nou, se vede asta in jocul echipei.

Ne asteapta un meci extrem de dificil, dar imi doresc sa-l castig pentru ca in subsolul clasamentului lucrurile s-au complicat. S-a strans foarte mult clasamentul si orice pas gresit acum ne poate da emotii.

Sper ca si baietii sunt la fel de motivati ca mine. Dinamo s-a luptat pana in ultima clipa sa se califice in play-off. N-au reusit, dar sunt in revenire de forma. Noi avem doar de castigat pentru ca jucam impotriva unui club mare.

Nu ma tem de nimeni de la Dinamo, dar au jucatori, de la mijloc in sus cel putin, de o valoare incontestabila. Dar niciun jucator advers nu va avea tratament preferential.

Nu trebuie sa le dam spatii si in acelasi timp sa fructificam ocaziile pe care le avem. Trebuie sa marchezi cand ai ocazia pentru ca adversarul nu te iarta”, a spus el.

Niculescu se bucura ca il va avea ca adversar pe Florin Bratu, fostul sau coleg de la Dinamo. „Ma intalnesc pentru prima oara cu Bratu ca adversar in postura de antrenor.

El e la inceput de drum, eu insa am o perioada (n.r. – 6 ani), am albit putin. Dar el a demonstrat ca are calitati de antrenor. Eu nu am nicio lupta cu Bratu, se vor lupta insa echipele noastre.

Ma bucur ca ne vom intalni maine seara, o sa ne revedem cu placere. E un duel din care sper sa iasa un meci frumos si din care sa iesim noi castigatori pentru ca avem mare nevoie de puncte”, a explicat el.

Meciul de vineri este unul special pentru Claudiu Niculescu, insa tehnicianul afirma ca va face tot ce tine de el pentru a castiga punctele puse in joc vineri seara.

„De fiecare data cand joc impotriva lui Dinamo este un meci special pentru mine. Am petrecut o perioada lunga acolo ca jucator, am castigat destule trofee, asa ca va fi un meci special.

Dar incerc sa nu ma concentrez pe acest aspect. Ci pe punctele puse in joc. Conteaza mai putin ca am jucat acolo si mai mult sa imi fac datoria pentru FC Voluntari”, a precizat Niculescu.

Va fi un meci aprig pentru ca ne dorim sa continuam seria de meciuri cu rezultate bune. Si el vrea sa faca un meci bun sa-si castige punctele. Acum 6-7 ani nu ma gandeam la aceasta situatie, nu ma gandeam sa fiu antrenor, dar uite ce-ti rezerva viata, e ceva frumos.

Nu ma gandesc ca o infrangere ar insemna plecarea lui Claudiu de la Voluntari, el stie foarte bine ce are de facut, e un antrenor cu experienta, are un lot valoros si cred ca stie sa gestioneze lucrurile. Pe mine ma intereseaza doar echipa mea.

 Nu am mai discutat cu el, suntem amici, nu suntem prieteni foarte buni, cand ne vedem ne luam in brate”, a declarat Florin Bratu la conferinta de presa.

loading...

Lasă un răspuns