Ce bine ar fi

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Ieri am avut ocazia să văd îndeaproape noul stadion construit pentru Euro 2020, stadionul Arcul de Triumf.

Echipa de rugby va disputa duminică, începând cu ora 11:30, un meci din campionat, pe noul stadion construit pentru rugby, dar pe care anumite echipe din București vor să dispute și meciuri de fotbal, printre care și Dinamo.

În mai multe rânduri, în direct la Radio Dinamo1948, l-am întrebat pe administratorul judiciar al clubului, Răzvan Zăvaleanu, dacă vom reuși să evoluăm pe micuța, dar cocheta arenă, însă momentan este neclar. Cert este faptul că în dosarul de licențiere pentru sezonul următor a fost trecut și acest stadion, iar probabil în momentul în care stadionul Dinamo va fi demolat, ceea ce se va întâmpla până la finalul anului, dorința ar fi să putem juca pe acest stadion, care arată realmente superb.

Am avut ocazia să merg pe el alături de colegul Nicu Grameni, în momentul în care am asistat la antrenamentul echipei noastre de rugby și trebuie să recunosc, este o splendoare, o Arenă Națională în miniatură. Aproximativ 8000 de locuri, însă toate sunt acoperite, gazonul arată impecabil, un stadion care se adresează tuturor categoriilor, celor care vor să vină cu famiia la meci, care preferă o experiență ”casual”, dar și suporterilor care merg peste tot alături de echipă.

Tribunele sunt ridicol de aproape de gazon, ceea ce ar crea o atmosferă extrem de neplăcută pentru adversari. Deși nu pot să dau un verdict în acest sens, ținând cont că este un stadion construit recent, acustica trebuie și ea să fie la un nivel foarte ridicat, astfel că din punctul meu de vedere, trebuie insistat ca din sezonul următor să evoluăm aici.

Până atunci, duminica aceasta, de la ora 11:30, avem ocazia să vedem live noul stadion la un meci al lui Dinamo, însă la un meci de rugby. Dinamo București-Poli Iași, avem ocazia să luăm contact cu noul stadion, dar și să vedem o victorie spectaculoasă a băieților noștri!

FOTO CU STADIONUL ARCUL DE TRIUMF (FOTO: CATALIN ALEXANDRU)

 

Arcul de Triumf

 

 

Arcul de Triumf

 

 

Arcul de Triumf

 

 

Arcul de Triumf

 

În așteptarea veștilor oficiale

Suporterii dinamoviști așteaptă cu nerăbdare să vadă un progres real atunci când vine vorba despre viitorul stadion Dinamo.

Acesta este așteptat de foarte mulți ani și sunt mulți fani care în continuare nu cred că vom avea parte de stadion nou în parcul sportiv Dinamo. Însă în această perioada se lucrează la documentație și conform unor informații prezentate de sport.ro, la data de 14 mai, ar putea fi făcut anunțul oficial de ziua clubului, în ceea ce privește predarea amplasamentului către CNI.

Ulterior au apărut din nou vești că partida de la baraj ar urmă să fie ultimul meci disputat pe stadionul Dinamo. Însă din informațiile prezentate chiar de către directorul CNI, lucrările de demolare vor fi finalizate spre finalul anului, iar ele ar urmă să înceapă în septembrie-octombrie.

Arena ar urma să fie gata în 2025, potrivit estimărilor din prezent. Adrian Cefalan, directorul Companiei Naționale de Investiții, a oferit recent toate informațiile din acest moment despre noua construcție din „Ștefan cel Mare”. Oficialul CNI a spus, printre altele, când vor începe lucrările de demolare, dar și când ar putea fi gata noul stadion.

„La Dinamo lucrăm la documentație, ei au făcut o dezmembrare ca să ne predea nouă amplasamentul pentru actualul stadion, inițial ne predaseră Velodromul. Bănuiesc că săptămâna viitoare se vor intabula cele două parcele rezultate în urma dezmembrării și ne vor putea preda amplasamentul.

În jur de două luni durează partea de avizare și apoi emiterea hotărârii de Guvern, deci din acel moment putem licita proiectarea și execuția. Timp în care Dinamo va trebui să demoleze amplasamentul, pentru că CNI finanțează doar construiri. Partea de demolare trebuie făcută de benficiarul final.

Studiul de fezabilitate are două componente. Partea tehnică îți spune suprafața, numărul de locuri, și partea economică, valoarea! Nu știu dacă știți, e o criză foarte mare pe piața materialelor de construcții. Fierul s-a dublat, de la 3,5 sau patru lei a ajuns la șapte lei!

Lucrările vor începe undeva la începutul anului viitor. Atunci va începe construirea. Demolarea, din punctul meu de vedere, probabil va începe undeva spre sfârșitul acestui an, după ce vom aproba construcția noului stadion.

Având experiența celorlalte stadioane, undeva la 24 de luni, cam doi ani. Trebuie să ținem cont și de zonă. Steaua s-a construit într-un an și nouă luni, dar acolo a fost accesul mai ușor, loc foarte mare, pe când aici vor fi anumite constrângeri.

La Steaua am putut lucra și în weekend, și seara, în condițiile în care nu aveai vecini. Acolo, între case, o să fie mai dificil. De asta și la Rapid a durat mai mult, fiecare stadion are particularitățile lui. Dar, repet, se va face!”, a spus Cefalan, potrivit Sport.ro in urma cu aproximativ 2 săptămâni.

loading...

Lasă un răspuns