AcasăCS DinamoCe au spus Pascual și jucătorii după înfrângerea cu Kiel

Ce au spus Pascual și jucătorii după înfrângerea cu Kiel

Dinamo nu a avut nicio șansă în fața lui Kiel, o echipă care ne-a oferit o adevărată lecție de handbal ieri seară, în sala Polivalentă.

După un start echilibrat de meci, nemții s-au distanțat treptat pe tabelă și la final s-au impus fără emoții, 41-28, dar și fără niciun fel de șansă pentru noi in retur, evident.

Antrenorul lui Dinamo, Xavi Pascual, a vorbit la finalul partidei despre evoluția jucătorilor și a spus că este nevoie ca Dinamo să treacă la nivelul următor, urmând să vadă ce presupune acest lucru:

„Să ajungem aici e fantastic, dar e diferit să joci contra unui adversar de un acest nivel. Nu am avut nicio șansă astăzi, au jucat mai bine. Oricum, mi se pare o performanță că am reușit să ajungem până aici. Băieții au luptat, dar echipa lor e mai bună. A jucat un Porsche cu un Renault!

Suporterii lui Dinamo sunt forța noastră, dar se pare că echipa noastră nu poate concura cu o adversară de acest nivel. Avem nevoie să ne gândim ce facem pentru a fi mai aproape de ei în astfel de meciuri”, a spus Xavi Pascual.

,,Nu am avut șanse prea multe, Kiel e cea mai tare echipă din lume. Ne-am pregătit mult pentru acest meci, dar trebuie să acceptăm realitatea. Jucăm acolo pentru victorie, dar apoi o să ne concetrăm pe campionatul intern. E simplu e o diferență mare de valoare. A fost un meci istoric pentru Dinamo. La anul vom fi mai puternici, meciurile cu Kiel sunt lecții pentru noi.” Ante Kuduz

,,Ne-am pregătit mai mult de o săptămână, știam totul despre ei, dar nu am reușit să aplicăm în meci. Ne așteptam la un meci dur, ei sunt una dintre cele mai bune echipe din Europa, dar 41 de goluri sunt prea multe. Au fost mai buni și în atac, și în apărare, din toate pozițiile, aceasta e realitatea.

Ei sunt în top de mulți ani, noi construim o echipă. Avem nevoie de timp, trebuie să ne antrenăm mai mult și să fim mai buni. Sper să lăsăm o imagine mai bună la meciul retur.” Stanislav Kasparek

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare