Ce a declarat Contra inainte de duelul cu Craiova! Ce spune despre ultimele transferuri

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregateste de duelul cu Craiova de duminica seara, de pe Arena Nationala.

Formatia noastra intalneste liderul la zi al Ligii I, dar echipa noastra vrea toate punctele puse in joc. Cosmin Contra a sustinut astazi o declaratie de presa, inainte de meciul cu Craiova. Mai jos aveti toate declaratiile oferite de Contra:

“Favorita este echipa de pe primul loc, ei sunt favoriti din mai multe puncte de vedere. Noi suntem o echipa noua, intr-o schimbare continua, 14 jucatori noi adusi la echipa. Ei au un grup omogenizat, care stau impreuna de vreo 3-4 ani de zile, cu 2-3 jucatori noi adusi de fiecare data cand e perioada de transferuri. In general, o echipa mult mai sudata, au jucat ultima etapa cu titlul pe masa, jucatori buni, internationali. Dar jucam acasa si sper ca jucatorii lui Dinamo sa aiba o evolutie mult mai buna in comparatie cu ce a fost cu FCSB, sa fim inspirati in fata portii si sa nu mai repetam greselile.

Trebuie sa ne mobilizam mai mult, o echipa periculoasa de la mijloc in sus, au jucatori buni si foarte buni pentru Liga I, i-am studiat, am avut doua saptamani in care am pus accent pe faza fizica. Jucatorii care au venit in ultima zi de mercato, am incercat sa ii integram si pe ei, putem sa castigam daca avem o dorinta mai mare decat cei de la Craiova. ” a declarat Contra.

Pierderile lui Koljic si Mihaila, daca sunt importante pentru Craiova: “Sunt doi jucatori exponentiali, forta lor de atac poate sa nu fie atat de mare, dar au Ivan, Barbut, Bairam, jucator tanar, i-au cumparat pe Ofosu si Mamut, m-am uitat putin la el, un atacant inalt, bataios, deci au facut achizitii bune dupa pierderile suferite, s-au acoperit, dar au jucatori care pot sa ii inlocuiasca fara probleme.

Din punct de vedere fizic, am inceput sa lucram bine, sa ii aducem la un nivel bun fizic, nu trebuie sa doar sa jucam bine, avem nevoie si de rezultate, trebuie sa fim mai pragmatici. Sa fim mai inspirati pe faza defensiva, pe plan ofensiv sa fim mai atenti in fata portii adverse.” a mai spus Contra

Daca ultimii jucatori transferati, Andrei Radu, Magaye Gueye, Aleix Garcia, Abdoulaye Ba si Paul Anton, vor face parte din lotul pentru acest meci:

“In principiu, mai mult sau mai putin, majoritatea sunt la un nivel destul de bun, astea doua saptamani le-au venit destul de bine, probabil vor face parte din lot pentru acest meci. Am castigat experienta si valoare, ne-am dublat pe posturi, avem jucatori de nivel apropiat pe fiecare post. Am posibilitatea sa aleg din punct de vedere tactic, e bine pentru grup, nimeni nu poate sa se relaxeze, oricine se relaxeaza, poate fi inlocuit. Aceasta competivitate face bine echipei.”

“Noi am iesit negativi la ultimele teste, nu este o situatie comoda, Dinamo a trecut printr-o situatie foarte grea, nu ii doresc nimanui sa aiba probleme, sper din toata inima, sa se gaseasca un vaccin pentru a reveni la normal, sa nu ne fie frica ca vom sta acasa sau unii se vor simti rau, ca nu este ok.”

“Mie imi plac sa joc pe Arena Nationala, e cel mai frumos stadion din Romania, pentru stilul nostru de joc, este un stadion bun pe care sa jucam.”

Legat de arbitraj: “Mesajul meu este ca noi sa fim respectati si sa se fi analizat aceste 6 etape, in fiecare meci Dinamo a avut minim o greseala mare de arbitraj impotriva ei, sunt greseli umane, dar sper ca la jocul de duminica acest lucru sa nu se intample, sa vorbim mai mult despre fotbal, ce trebuie sa facem cu jucatorii, ce trebuie sa ii invatam, sa primeze fotbalul.”

loading...

Lasă un răspuns