Ce a decis comisia FRF în cazul lui Irobiso

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo, prin vocea președintelui Iuliu Mureșan, a anunțat faptul că Irobiso este pe lista clubului nostru.

,,Nu am creat noi situația asta, sigur am profitat de această situație, este o oportunitate de care încercăm să profităm, noi și alte echipe. Am adus jucători care aduc plus în echipa noastră, sunt jucători de Liga I, de care avem nevoie. Aveam nevoie în atac, dacă vine și Irobiso, Morar a venit, ne-am întărit într-o zonă în care suferea foarte tare echipa” a mai spus acesta. ,,Irobiso, dacă îl dă Comisia liber, vine. El nu a făcut o reziliere cu Mediașul”

Miercuri Camera Națională de Soluționare a Litigiilor din cadrul FRF s-a întrunit pentru a clarifica situația contractuală a mai multor jucători din Liga 1. Dintre cele 25 de cazuri dezbătute de CNSL, cele mai multe au fost între fotbaliştii celor de la Gaz Metan și clubul medieșan.

Este cazul și lui Christian Irobiso, fotbalist care a ajuns deja la un acord cu Dinamo. Atacantul ivorian mai trebuie însă să aștepte până să devină liber de contract, după ce CNSL a anunțat că pe data de 23 februarie va da o decizie definitivă în cazul acestuia.

„Irobiso Okechukwu Christian vs. CS. Gaz Metan Mediaș – Încetare raporturi contractuale și pretenții financiare. Acordă termen la data de 23.02.2022”, se arată în comunicatul LPF.

Același verdict a fost luat și în cazul lui Nasser Chamed și Mihai Dobrescu, cei 2 urmând a fi anunțat pe 23 februarie dacă devin liberi de contract.

Soluție în plus în poartă! Dolha a pus pe picioare un jucător: ,,O să fie o surpriză plăcută”

Dinamo nu pare să își fi găsit titularul în poartă, mai ales că transferurile realizate în perioada de mercato nu au mulțumit.

Plamen Iliev putea fi o soluție, însă portarul bulgar a refuzat în orice fel să mai joace pentru Dinamo și astfel a luat decizia de a merge în liga secundă, la Hermannstadt, deși pare un mare pas în spate pentru un fost portar al naționalei Bulgariei.

,,Iliev nu mai era setat pentru Dinamo deloc, și-a dorit mult să plece, nu își dorea să mai audă de Dinamo și nu am avut ce să facem, i-am dat drumul să plece. M-am înțeles bine cu el, până când nu a mai vrut să rămână, soția și familia lui nu l-au mai lăsat”. a spus Muresan la Pro X

Thomas Chesneau a dezamăgit crunt în partida cu oltenii, nu o să îl mai vedem în poartă, în vreme ce Figueiredo este în continuare ezitant. Iuliu Mureșan spune că acesta a evoluat bine, dar a anunțat o revenire, un jucător care poate crea concurență pentru postul de portar, în adevăratul sens al cuvântului, Mihai Esanu:

,,Figueiredo a apărat bine în ultimul meci, e un portar bun adus din Portugalia, acum era după o pauză, la orice jucător se vede. E portarul nostru care se va lupta pentru titularizare cu Esanu. Esanu și-a revenit, se pregătește extraordinar, are calități deosebite, Ema Dolha are un stil propriu de a pregăti, dur, rezistă foarte bine Esanu. Eu cred că o să fie o surpriză plăcută, va fi un Esanu schimbat. Concurența va fi benefică pentru amândoi” a mai spus acesta.

loading...

Lasă un răspuns