Câți bani mai poate obține Dinamo în urma transferului lui Sorescu

Stiri Dinamo

Scris de:

Deian Sorescu a plecat în iarnă de la Dinamo și echipa noastră avea nevoie disperată de banii obținuți în urma plecării sale.

Fostul fotbalist al lui Dinamo s-a transferat în Polonia pe 21 ianuarie 2022. De atunci, Sorescu a jucat în 11 meciuri în tricoul noii sale formații, reușind să marcheze un gol și să ofere un assist.

Giovanni Becali, cel care a intermediat mutarea lui Sorescu la Racow, a dezvăluit la cât se poate ridica suma tranzacției, în cazul în care Dinamo va primi toate bonusurile menționate în contractul dintre cele două părți. Totodată, agentul l-a lăudat pe fostul căpitan al „câinilor”, despre care a spus că este în fiecare etapă cel mai bun om al polonezilor.

„Cei de la Dinamo au un bonus dacă Racow devine campioană și poate să devină campioană (n.r. Racow e pe primul loc, cu trei etape înainte de finalul sezonului). Mai au un bonus dacă echipa câștigă Cupa și joacă finala peste câteva zile și încă un bonus dacă joacă (n.r. Sorescu) peste 60% din meciuri și a jucat 90-95% din partide.

Etapă de etapă Sorescu e omul meciului, e omul-cheie al echipei și sper să devină omul-cheie și al echipei națioale. Joacă și in dreapta și în stânga și se adaptează în orice sistem. E un fotbalist de 25 de ani pe care Racow, dacă joacă așa, poate să îl vândă cu câteva milioane.

700.000 de euro curați a obtinut Dinamo și cu bonusuri ajunge la 1.300.000 de euro. Au fost 700.000 de euro la început, plus 100.000 pe care i-au dat după aceea”, a spus Giovanni Becali, la Digi Sport Matinal.

Uhrin dezminte zvonurile apărute în presă: ,,Nu e adevărat”

Dusan Uhrin a fost un antrenor fericit la finalul disputei câștigate cu Academica Clinceni, 5-1.

Antrenorul dinamovist a explicat în cadrul conferinței de presă organizate după meci, ce le-a transmis jucătorilor la pauză, atunci când scorul era 0-0:

,,A fost o victorie frumoasă, dar prima repriză a fost grea, am avut oportunități și nu am reușit să marcăm. Ne-am complicat în fața porții și le-am spus jucătorilor să joace simple. Au început să joace mai bine și am marcat aceste goluri. Au jucat în inferioritate numerică totuși.  La pauză le-am spus să joace mai simplu și să pasăm mai mult în față, asta le-am transmis, nimic altceva”, a spus Uhrin în cadrul conferinței de presă.

Antrenorul dinamovist a dezmințit informația apărută în GSP, conform căreia ar fi dorit să plece de la Dinamo înainte de meciul cu Clinceni:

,,Relația cu clubul, cu conducerea, e normală, nu e adevărat că vreau să plec, nu am vorbit cu nimeni despre așa ceva, relația este normală dintre mine și președinte. Nu am luat bilet de avion să plec, nu am bani de bilete de avion” a glumit Dusan Uhrin.

,,Sunt bucuros că avem și noi liber mâine, 5-1 este un rezultat bun, am încercat să dau minute tuturor, nu se știe ce se întâmplă la baraj, pot apărea probleme fizice, am încercat să îi trimit pe toți în teren. Este bine să câștigi, să ai acest obicei de a câstiga, împotriva celor de la Craiova am jucat bine și am pierdut în ultima secundă” a spus Uhrin în cadrul conferinței de presă de după meci.

CITESTE SI:

Cluj pierde incredibil cu Slobozia, Mihalcea lansează acuze grave

Morar a lămurit problema golului trei

loading...

Lasă un răspuns