AcasăEditorialCâteva concluzii după Buzău-DINAMO

Câteva concluzii după Buzău-DINAMO

Dinamo a disputat ieri un meci amical pe stadionul din Buzău, o partidă care a putut fi urmărită în direct la Radio Dinamo1948.

A fost un eveniment special și pentru noi, multe emoții înainte de meci, asta deoarece a fost prima transmisie a noastră a unui meci de la prima echipă. M-am simtit puțin precum juniorii promovați de la echipa secundă, pentru echipa mare. Condițiile excelente de la Buzău ne-au permis ocazia să vă oferim o transmisie foarte bună și așa ați putut urmări un meci interesant, dar care ridică anumite semne de întrebare.

Rămânem la 4-4-2: Dacă mai existau dubii în această privință, lucrurile sunt clare, Rednic rămâne adeptul sistemului 4-4-2. În meciul care s-a disputat în condiții speciale, cu două reprize de câte 60 de minute, Rednic a folosit de fiecare dată sistemul lui preferat, ceea ce îmi sugerează faptul că va rămâne adeptul sistemului și în continuare, pentru meciurile oficiale.

E jale în apărare: Din păcate, trebuie să încep cu marea problemă, compartimentul care ieri m-a dezamăgit total. După cum ați observat și în timpul transmisiei, dar și pe rezumat, pe care îl puteți urmări mai jos, la finalul articolului, au fost mult prea multe ocazii la poarta noastră. Esanu și Fara au avut mult prea mult de muncă în fața unei divizionare secunde. O echipă bună din liga a doua, care se bate la promovare, dar în fond, o echipă de liga a doua. Scorul, dacă suntem obiectivi, este puțin mincinos și aici trebuie tras un semnal de alarmă.

Matei cu gândul la…oare ce? Cosmin Matei a fost trimis de Rednic în teren din primul minut, dar îmi este greu să cred că a fost cu gândul la fotbal ieri, nu ai cum să justifici pasele înapoi greșite din poziții în care ți-ai pus echipa în pericol, ai și încasat un gol din cauza lui. Pe postul pe care este folosit, este ultimul lucru pe care trebuie să îl faci, să cedezi posesia. Ori se va trezi la realitate, ori va lua loc pe banca de rezerve.

De ce nu au evoluat Carp și Iliev astăzi

 

Nunic și Țîră nu sunt complementari: L-am urmărit ieri la treaba pe atacantul Nunic, adus la Dinamo în urmă cu câteva săptămâni. A fost utilizat din primul minut, lângă Cătălin Țîră. Nu a ieșit prea mult în evidență, Țîră a ratat o ocazie monumentală în prima repriză, înainte să fie înlocuit cu tânărul Cătălin Curea. Dar e greu în 2021 să evoluezi în atac cu doi atacanți masivi, lenți. Ar fi interesant de urmărit, poate în următorul meci amical, un cuplu format din Ivanovski și Nunic.

Sorescu se simte mai bine mai avansat: După meciul cu CFR Cluj, Mircea Rednic a spus clar și răspicat că Sorescu nu este fundaș și nu va mai fi folosit în apărare. S-a ținut de cuvânt și Deian a fost trecut în banda stângă, de unde a și marcat un gol, a mai avut câteva acțiuni frumoase. Eu îmi mențin părerea, un Deian cu gândul la fotbal și concentrat pe ce are de făcut, poate să facă diferența în următoarele runde.

Bordusanu, pariu pentru viitor: Pe partea opusă a fost folosit Antonio Bordusanu, un tânăr de mare perspectivă. Am spus în mai multe rânduri, el este pariul meu pentru viitor, chiar cred că poate ajunge cel puțin un jucător de prima echipă și ieri a avut o prestație cel puțin promițătoare. Este un jucător tipic de bandă, chiar dacă nu este foarte înalt, este bine clădit fizic, nu este deloc fragil și ținând cont că are doar 17 ani, poate doar să crească, depinde de el, dar trebuie să primească și credit în continuare.

Gluhakovic știe fotbal: Coleg de bandă cu Bordusanu a fost Gluhakovic, a rezistat 60 de minute, dar se vede că nu este încă pregătit să joace titular. Totuși cu o săptămâna în plus, poate vom avea parte de o surpriză și să îl vedem titular cu Voluntari. Mi se pare un jucător interesant, știe fotbal, un fundaș lateral pe placul lui Rednic.

Espinosa este lent: Au fost ceva mesaje critice la adresa lui Espinosa, e un jucător într-adevăr foarte lent, nu știu dacă are legătură cu pregătirea fizică, ori pur și simplu așa este el. Foarte neatent la faza golului doi, Rednic va avea o misiune grea să aleagă doi mijlocași centrali.

Borcea încercare în apărare: Fanii dinamoviști l-au cerut și pe Valentin Borcea, să poată fi urmărit la treabă, dar nu mă așteptam să îl văd utilizat drept fundaș de bandă, un post unde clar nu se simte confortabil, nu știe să se apere și s-a complicat inutil în anumite momente, mai ales pentru un post unde trebuie să oferi siguranță. Cred că Rednic a vrut să vadă dacă nu cumva poate să obțină o soluție în plus pentru acel post, dar strict părerea mea, nu Borcea este varianta pentru flancul drept al apărării. Aș vrea să îl văd pe Borcea folosit la mijloc pe viitor

Un tânăr de perspectivă numit Grigore: Am fost surprins, dar și bucuros să îl văd ieri la treabă pe Cătălin Grigore, un puști de la juniori, care acum câteva săptămâni a marcat două goluri superbe pentru Dinamo II, în meciul cu Flacăra Moreni. A fost folosit ieri la mijloc, a căutat și el niște soluțîi fanteziste ieri, în locul unor pase mult mai simple, dar e un jucător de urmărit.

Vestenicky salvat de gol: Tomas Vestenicky nu părea în cea mai bună situație după venirea la Dinamo, foarte puține minute bifate în teren și atunci când a fost folosit, nu a adus niciun plus. Ieri nu părea deloc meciul lui, a fost folosit lângă Ivanovski, dar a marcat până la urmă pentru 3-1. Nu știu dacă este suficient pentru Rednic, jocul lui per total nu convinge. Kainourgious este în aceeași barcă, a fost utilizat drept fundaș stânga, deși acolo mai sunt Radu și Filip, are și el câteva săptămâni la dispoziție pentru a-l convinge pe Rednic.

Victorie, mișcare bună, dar și multă îngrijorare: Nu dau verdicte, dar sunt și elemente din joc care mă îngrijorează. Sper ca această pauză să fie un bun prilej pentru Rednic să găsească formula ideală, să îi aducă pe jucători la un nivel optim din punct de vedere fizic. Urmează o perioadă crucială pentru echipa noastră în campionat și avem mare nevoie de victorii. Cu jocul de ieri, cu siguranță nu vom obține nimic, dar totodată a fost un meci amical.

FOTO: Andei Pițigoi-Buzăul Sportiv

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare