Câteva concluzii după Astra-Dinamo 1-2

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a încheiat seria de două partide amicale odată cu meciul de la Strejnic, cu Astra Giurgiu.

A fost un test interesant, împotriva unei echipe de prim eșalon în sezonul trecut, dar care a retrogradat în mod surprinzător. O echipă cam de mijlocul clasamentului în liga secundă, împotriva căreia Dinamo trebuia să evolueze la un nivel mult mai ridicat față de ce am văzut în ultimele săptămâni, pentru a demonstra că suntem pe drumul cel bun.

Chiar dacă este un meci de pregătire, cred că se pot trage niște concluzii.

Esanu nu este momentan soluție: Chiar îmi pare rău pentru Mihai, dar traversează o perioadă foarte grea în cariera lui. A reușit să primească gol în urma unei gafe inexplicabile, pentru că pasa nu era în niciun fel direcționată către un coechipier, chiar dacă nu ar fi ajuns la un jucător dinamovist, mai erau doi giurgiuveni care puteau ajunge la balon. Merită sprijinit, dar nu poate evolua titular acum, ar fi un risc enorm și sper ca Iliev să fie apt de joc luni seară.

Centrul defensivei rămâne o mare problemă: Rednic a încercat ieri un sistem inedit de fundași centrali, Popa și Radu au evoluat din primul minut în apărare. Radu nu are nicio treabă cu acel post, el este fundaș stânga, dar avem o problemă. Popa are tendințe de a greși, Grigore este și el un pic ”caz de targă”, pare și el să fie cu moralul la pământ, în vreme ce Giafer a revenit după umilința din amicalul cu Italia, nu știu dacă este și el soluție. Practic sperăm că Pinto să își revină, Carp să fie apt de joc, iar Ehmann să fie și el o variantă decentă pentru Rednic. Din toți acești jucători, Rednic are nevoie de doi care să ofere siguranță apărării, lucru care nu se întâmplă acum.

Promițător: Rednic a adus înainte de meciul cu CFR un fundaș dreapta în probe și aceste două meciuri de pregătire au fost utile, astfel încât să poată fi urmărit la treabă. Nu este cazul să dăm verdicte clare, dar eu cred că a arătat că este un jucător promițător, o posibilă variantă pentru un post care a fost o uriașă problema în ultimul an. Nu are cum să fie la un nivel ridicat, din punct de vedere fizic, dar nu avem alternativă. Crețu a fost folosit în partea a două și a arătat că nu este util pe acel post.

Neconcludent: Vestenicky și Kainourgious au fost trimiși în teren din primul minut, dar parcă arată prea puțin. Vestenicky a avut câteva oportunități, a luftat la prima ocazie, a mai încerca niște șuturi de la distanță, dar parcă nu este ce trebuie. Fundașul de bandă grec fost utilizat fundaș stânga, la fel ca la Buzău, semn că acela este postul unde îl vede Rednic, dar parcă a jucat la alibi, prea puține realizări. Dar repet, este prea devreme, să îl vedem în meciurile următoare, care sunt mult mai importante.

Alt Matei: Probabil Rednic a purtat o discuție mai puțin amicală cu Matei după meciul de pregătire de la Buzău, în care a fost un pericol constant…pentru echipa noastră. Ieri a fost implicat în joc, agresiv, un Matei pe care te poți baza și în campionat. Da, el este genul de jucător care trebuie să joace mai avansat, dar nu există postul acela în sistemul 4-4-2 al lui Rednic, în care Matei poate evolua doar la mijloc.

Bine ai revenit, Răuță! M-am bucurat să îl revăd în teren pe Alexandru Răuță, cel care a trecut prin momente destul de grele, zvonurile lansate despre starea lui de sănătate, nu au fost cele mai plăcute, dar el este acum apt de joc și cred că avem mare nevoie de agresivitatea lui la mijloc, mai ales că Espinosa este cu semnul întrebării deja, nu știu dacă nu cumva va fi rezervă de acum înainte.

Bine ai revenit, Filip! M-am bucurat totodată să îl văd în teren pe Steliano Filip, cel care era anunțat că fiind o absență de mai lungă durata, dar se pare că s-a recuperat bine. A intrat la mijloc inițial, chiar va fi interesant de văzut unde îl va folosi Rednic, mai ales că a fost adus și Kainourgious pentru banda stânga. Este îmbucurător totuși că avem soluții.

Asta ne trebuie: Pasă de gol și gol ieri din partea lui Deian Sorescu, care într-adevăr pare schimbat în bine și așa cum bine a remarcat și Rednic, nu avea ce să caute fundaș dreapta, este mult mai util echipei în atac. Am spus și îmi mențin părerea, cu un Deian în formă, avem șanse bune să obținem puncte în rundele următoare. Este genul de jucător care poate trage echipa după el.

În pole-position: Ieri  a fost trimis în teren din primul minut Ahmed Bani, singurul U21 din prima parte și ținând cont de laudele primite din partea lui Rednic după meciul cu CFR și faptul că a și marcat ieri, cred că este primul pe lista jucătorilor U21 acum. Mă bucur că a reușit să puncteze, cum bine a remarcat și cineva ieri în emisiune, a marcat dintr-o poziție din care Țîră a ratat cu Buzău. Sper să îi răsplătească încrederea lui Rednic prin evoluții cât mai bune.

În căutarea marcatorului: Dacă tot am menționat de Cătălin Țîră, avem o problemă în atac. Nu avem marcator! Ivanovski, cel care pare cel mai bun dintre jucătorii din atac, nici el nu are golul în sânge, depindem aproape exclusiv de golurile marcate din linia a doua și asta nu poate continua în campionat. Vestenicky, Țîră sau Nunic, trebuie să iasă la rampă cumva, altfel vom avea mari probleme. Țîră se zbate, a avut și ieri două ocazii, dar nu marchează. Va fi clar un post care trebuie întărit în iarnă, dar să fie calitate, nu cantitate.

Menajati și jucători importanți: Să nu uităm că totuși ieri au fost menajati și câțiva jucători importanți, pe care i-am putea vedea în teren luni seară la Voluntari, ori măcar să fie pe banca de rezerve.

Gata cu testele! Acum toată concentrarea se îndreaptă spre campionat, acolo unde ne așteaptă șase meciuri cât șase finale în finalul de an, Dinamo este condamnată să obțină cât mai multe puncte, astfel încât să putem să rămânem optimiști pentru îndeplinirea obiectivului!

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns