“Cat timp sunt sanse matematice la play-off, eu cred”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a pierdut la Giurgiu cu 2-0, un meci in care echipa noastra nu a trimis niciun sut pe cadrul portii.

Dinamo a aratat foarte rau la finalul unei saptamani in care jucatorii au ajuns cu salariile la zi, dar rasplata nu a fost pe masura, o noua infrangere in Liga I. Cu toate acestea, Filip considera ca obiectivul calificarii in play-off nu a fost inca ratat si crede de fapt Cupa este principalul obiectiv al echipei:

“Meciul s-a jucat in prima repriza pe acele neatentii la fazele fixe. Ne-au surprins la fazele fixe, nu neaparat pe benzi. Stiam ca au jucatori de viteza, dar meciul s-a jucat la fazele fixe. Ne dorim victoria la fiecare meci, e normal, dar nu avem timp sa ne plangem, pentru ca vineri ne asteapta un meci foarte important. Cat timp sunt sanse matematice la play-off, eu cred.

Vom intalni Viitorul, o echipa foarte buna din punctul meu de vedere. Nu trec prin cea mai buna perioada, dar nu trebuie sa ne culcam pe o ureche pentru ca au jucatori valorosi.

Cupa e obiectivul echipei. Noi ne dorim si un loc in play-off, dar, daca vom continua la fel, e clar ca nu vom reusi. E important sa adunam puncte, pentru ca nu mai e timp pentru greseli. Sa nu uitam ca Dinamo trece printr-un moment dificil, dar trebuie sa ne facem treaba. Jucatorii sunt afectati, dar ne dorim la fiecare meci. Trebuie sa strangem randurile si sa nu mai pierdem puncte”, a declarat fundasul stanga, la interviul de dupa meci.

Jerry Gane a incercat sa explice la finalul partidei de ce Dinamo a aratat atat de rau, impotriva unei echipe cu mari probleme.

“Play-off-ul era un gand al nostru, dar am spus si inainte de meci ca obiectivul principal nu era play-off-ul. Nu am inceput rau, dar ele au profitat de cele doua faze fixe dupa care au inchis jocul si au incercat sa mai iasa pe contraatac. Nu ne-am creat ocazii, asta e marea noastra problema in ultimul timp. La nivel individual astept mai mult de la o parte dintre jucatorii mei. Vali Gheorghe si Stahl sunt jucatori de viteza, i-am analizat bine, dar doua faxe fixe au decis meciul. Ei au facut diferenta la acele faze fixe, apoi intensitatea noastra a fost buna, dar ne-au lipsit ocaziile.”

loading...

Lasă un răspuns