Cât poate evolua Dinamo pe stadionul din Ștefan cel Mare

Stiri Dinamo

Scris de:

Așa cum v-am informat mai devreme, Dinamo va disputa pe stadionul din Ștefan cel Mare primele meciuri din sezonul 2022/2023.

Informația a fost confirmată și de Ionuț Popa, comandantul CS Dinamo, care a precizat și cât ar putea evolua echipa noastră pe vechea arenă:

„Am avut o discuție cu domnul Răzvan Zăvăleanu, iar dânsul ne-a întrebat dacă poate evolua echipa acolo, în continuare. Cât timp nu va fi dărâmată, adică până în septembrie-octombrie, da! Depinde de termenele CNI. Probabil că au pus în caietul de înscriere la Liga 2, e treaba dânșilor.

Încercăm să-i ajutăm pe cei de la echipa de fotbal, suntem deschiși, dacă nu se dau scaunele jos și ce mai implică procesul de renovare. Dar nu știu cât de avantajați vor fi cei de la clubul de fotbal, câte etape vor disputa acolo din momentul în care începe sezonul de liga secundă”, a declarat Ionuț Popa pentru GSP.ro.

,,Urmează, în jurul datei de 25 iulie, să se depună de către proiectanti ofertele pentru realizarea studiului de fezabilitate si a documentatiilor conexe, să vedem câți ofertanți se vor înscrie. După o lună, o lună și jumătate o să avem și câștigătorul, apoi mai rămâne o săptămână pentru eventuale contestații.

După semnarea contractului și finalizarea studiului de fezabilitate o să aflăm datele legate de viitorul stadion, capacitatea, designul etc. Ăștia sunt pașii, studiul de fezabilitate, apoi mergem pentru aprobarea indicatorilor tehnico- economici, până la obținerea hotararii de guvern”, a spus Adrian Cefalan pentru Playsport acum 10 zile.

,,Am spus și în cazul Giuleștiului, pentru că s-a făcut această paralelă cu Ghencea și au existat acele întârzieri. Stadionul din „Ștefan cel Mare” este poziționat în zona centrală, sunt restricții de circulație, este destul de departe de centură, practic pe acolo intră camioanele care aduc materialele și trebuie să strabată mare parte din oraș. La Ghencea, centura era aproape, în plus am ridicat acolo stația de betoane, în proximitatea șantierului. Trebuie răbdare”

loading...

Lasă un răspuns