Când va lua o decizie Tomozei! Concurență pentru transfer

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo va avea o perioada de mercato nu la fel de activă precum cea anunțată cu Mircea Rednic.

Venirea lui Flavius Stoican schimbă perspectivele echipei noastre pe piața de transferuri, deoarece nu mai sunt atât de multe opțiuni. Însă indiferent de unde vor veni jucători, în mod cert, Dinamo are mare nevoie de câteva intăriri, pe câteva posturi cheie, unde am suferit tot sezonul.

Dinamo caută să aducă în sfârșit un fundaș dreapta care să confirme, în condițiile în care au tot fost încercați pe parcursul sezonului mai mulți jucători, dar niciunul nu a dat randament și în momentul de față, la cum ne prezentăm, nu avem niciun fundaș dreapta de meserie.

S-a aflat numele fundașului dreapta pe care Dinamo vrea să îl transfere, este vorba despre Marius Tomozei (31 de ani). Fundașul lateral dreapta a fost trimis la echipa de juniori mari după eșecul rușinos al arădenilor la Filiași, în cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României, Laszlo Balint invocând probleme de atitudine din partea elevului său.

Tomozei a precizat pentru GSP faptul că are oferte de la patru echipe din Liga 1 și de la două din Liga 2. „Voi lua o decizie săptămâna aceasta”, a spus Tomozei.

Marius Tomozei (31 de ani) a fost titular în sezonul promovării în Liga 2-a și a strâns apoi 27 de prezențe în Liga 1 pentru „Bătrâna Doamnă”, dintre care trei în acest sezon. Fotbalistul născut în București a și marcat odată pentru arădeni în elită, în penultima partidă a sezonului regulat precedent, în succesul cu 2-0 contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Fundașul dreapta are mult mai multe meciuri în liga a doua, experiența la Arad fiind prima sa experiență în primul eșalon românesc în adevăratul sens al cuvântului, 2 meciuri mai bifase acum câțiva ani pentru ASA în primul eșalon. El a mai trecut în carieră pe la echipe precum Râmnicu Vâlcea, CS Mioveni, Dunărea Călărași, Luceafărul Oradea și Metaloglobus.

„Trebuie să luăm jucători care s-au antrenat cu lotul primei echipe la care au activat. Nu ne mai lasă clasamentul să luăm jucători rămași în urmă, avem nevoie de jucători pregătiți, care s-au antrenat și care au jucat măcar câteva meciuri. Nu putem lua jucători extracomunitari, o să luăm jucători români și comunitari”, a declarat Iuliu Mureșan, la Digi Sport.

loading...

Lasă un răspuns