Când va afla Dinamo dacă joacă în Champions League

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal se întărește serios în perspectiva sezonului următor, în care formația noastră țintește nu doar câștigarea titlului, dar și obținerea de performanțe europene.

Ieri a fost anunțat în mod oficial ceea ce se vehicula de câteva săptămâni, venirea lui Xavi Pascual. Celebrul antrenor spaniol, multiplu campion și câștigător de Champions League cu Barcelona, a semnat pe trei ani de zile cu Dinamo. Obiectivul este clar de a obține rezultate în cupele europene.

Dinamo își dorește un wild-card pentru cea mai importantă competiție intercluburi și conform Prosport, decizia va veni înainte de data de 11 iunie, când va avea loc Final Four-ul de la Koln. Este greu de spus în acest moment care sunt șansele echipei noastre, deoarece am văzut și în trecut cum criteriile anunțate sunt anulate de alte interese, pe care le-a semnalat și Daniel Georgescu într-un interviu acordat anul trecut.

 

Dinamoviștii speră să se întoarcă în Liga Campionilor și l-au adus pe Christian Dissinger, medaliat european și olimpic, dar și câștigător al Ligii Campionilor, cu Vardar.

Internaționalul german, inter stânga (2,03 metri), a evoluat în ultimele trei sezoane la RK Vardar (Macedonia de Nord), cu care a câștigat Liga Campionilor, în 2019.

Christian Dissinger este primul internațional german care vine în campionatul României. Pentru sezonul viitor, Dinamo a mai anunțat și transferul super starului Cedric Sorhaindo (FC Barcelona), dar si revenirea lui Kamel Alouini, care revine după un sezon la echipă.

Daca nu vom primi nici de aceasta data wild-card pentru Champions League, Dinamo va evolua in European Handball League acolo unde obiectivul va fi de a ajunge in fazele finale, lotul este clar de acest nivel.

loading...

Lasă un răspuns