Când se stabilește țintarul Ligii I

Stiri Dinamo

Scris de:

Astăzi Dinamo a plecat în cantonamentul din Turcia și începem să ne apropiem de startul noii ediții de campionat.

Ediția trecută de campionat a fost una cenușie, în care nu a fost permis accesul fanilor pe stadion, însă de luna viitoare ne va fi din nou permis să fim alături de favoriți pe stadion.

Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit data tragerii la sorți a țintarului unei stagiuni în care vor lua startul nu două, cum s-a întâmplat până acum, ci trei echipe nou promovate, Rapid, Craiova si Mioveni. Conform Fanatik, pe 29 iunie se va stabili intreg țintarul Ligii I.

În ceea ce privește sistemul, vor fi, la fel ca anul trecut, 30 de etape în sezonul regulat, după care se vor disputa meciurile din play-off, respectiv play-out. O modificare notabilă ar putea suferi, însă, regula care obligă echipele să introducă în teren jucători din categoria Under 21.

La fel ca în sezonul trecut, fiecare formație va extrage, prin intermediul reprezentanților, câte una dintre cele 16 bile numerotate, în funcție de locul pe care îl ocupă în clasament. Prioritate vor avea, însă, echipele nou promovate. Cluburile care evoluează în cupele europene nu trebuie să se dueleze în primele șase etape, iar cele aflate în același oraș își vor disputa alternativ meciurile de pe teren propriu.

27 de jucători au făcut deplasarea în Turcia

Dinamo a plecat în această dimineață în cantonamentul din Turcia.

Pe pagina oficială de facebook a clubului au fost anunțați staff-ul și jucătorii care au făcut deplasarea spre Bolu, unde Dinamo va sta până pe data de 28 iunie. Pe 27 iunie este programat un meci amical cu Galatasaray.

,,Cantonament în Turcia
Lotul dinamoviștilor a plecat astăzi (ora 12:50) cu un avion al companiei Pegasus Airlines spre Istanbul și, mai departe, cu autocarul până la Bolu, pentru un stagiu de pregătire centralizată în Turcia, programat până în 28 iunie.
Condusă de Dušan Uhrin (antrenor principal), ajutat de Iulian Mihăescu (antrenor secund), Dragoș Picu (antrenor portari), George Neagu și Denis Kavan (preparatori fizici), echipa noastră se va instala în această după-amiază la “Bolu Koru Hotels” și va continua programul de pregătire stabilit de staff-ul tehnic cu două antrenamente în fiecare zi până la meciul amical cu Galatasaray.

Duelul cu Galatasaray se va disputa duminică, 27 iunie (ora 18:00), la Florya, în cantonamentul vicecampioanei Turciei. 27 de jucători au făcut deplasarea în Turcia, prezentați mai jos de pagina oficială de Facebook a clubului:

Portari: Mihai Eșanu, Ştefan Fara, Denis Oncescu
Fundași: Constantin Nica, Ante Puljic, Florin Bejan, Ricardo Grigore, Steliano Filip, Andrei Radu, Marco Ehmann, Deniz Giafer, Costin Amzar

Mijlocași: Deian Sorescu, Paul Anton, Alexandru Răuță, Vlad Achim, Diego Fabbrini, Geani Crețu, Ahmed Bani, Valentin Borcea, Antonio Bordușanu, Andrei Florescu

Atacanți: Adam Nemec, Robert Moldoveanu, Andreas Mihaiu, Mihai Neicuțescu, Cătălin Măgureanu”, se arată în postarea de pe FC Dinamo

”Intrăm în insolvență, e 90%. Dar este mai bine pentru Dinamo, așa putem transfera jucători. Voi aștepta să văd ce se întâmplă. E sigur că intrăm în insolvență. Am avut o întâlnire cu fanii. Va fi insolvență, vom vedea apoi ce se va întâmpla, e un proces, trebuie să așteptăm să se încheie, nu e problema mea.

Cred că e cea mai bună opțiune pentru Dinamo, pentru că așa vom putea transfera jucători. Mergem în Turcia, vom juca două amicale, unul cu Galatasaray, acolo voi vedea jucătorii”, a declarat Dușan Uhrin.

loading...

Lasă un răspuns