Când se joacă meciul de la Iași

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a învins-o pe Dumbrăvița cu scorul de 4-1 și echipa noastră are două săptămâni la dispoziție pentru a pregăti duelul cu Iași, de etapa următoare.

Sunt două săptămâni de pauză competițională, timp în care Ovidiu Burcă și băieții pot pregăti finalul de an.  Dinamo a urcat pe locul 8 în urmă acestui succes, cu 21 de puncte, la patru puncte de locul 6, Unirea Dej.

Meciurile cu Iași și Brașov sunt precum două finale pentru Dinamo, avem nevoie de cel puțin 4 puncte pentru a rămâne în cărți pentru play-off, 6 puncte fiind ideale, deoarece am fi doar la mâna noastră în 2023.

Meciul cu Politehnica Iași se va juca sâmbătă, pe 26 noiembrie, de la ora 16:00, meciul se va juca la Iași și deja s-a anunțat o prezență importantă din partea suporterilor dinamoviști din țară, dar și din zonă.

Avem pauza asta, în care mai putem regla lucruri, e binevenită pauza pentru noi, simt că grupul este mult mai așezat, în echipă există o ierarhie, ideile noastre tactice sunt mult mai clare, băieții știu ce au de făcut. Ca etică a muncii, suntem mult mai bine. Au venit și rezultatele și sunt convins că ăsta e drumul”, a spus Burcă.

A fost un meci bun, am avut intensitate foarte bună. I-ați văzut pe adversari și la meciul cu CFR Cluj, sunt o echipă cu care ai nevoie de răbdare și de o circulație bună a balonului. În prima repriză am avut, dar nu așa cum m-ar fi mulțumit.

Am schimbat la pauză și a fost mult mai bine în repriza a doua. Sunt bucuros că băieții au înscris patru goluri, veneam după câteva meciuri în care se tot spunea că nu înscriem, iar eu am spus că e nevoie de timp să înscriem mai mult.

La 2-0, am avut un moment de relaxare, care nu mi-a plăcut. Probabil că, neavând 2-0 de mult timp, s-au relaxat băieții. Va trebui să fim mult mai atenți, ne pot costa astfel de momente. Valentin Borcea e un tip talentat. El era accidentat când am venit la Dinamo, era nerăbdător să intre, dar copiii ăștia trebuie să aibă răbdare. I-am spus că o să îl bag când o să simt că am nevoie de el.

E un băiat cu atitudine, care, în ultimii metri de teren, are tupeu și are și mijloacele tehnice să finalizeze, să dea ultima pasă”, a explicat Ovidiu Burcă, conform Radio Dinamo 1948.

La 2-1, am sperat, chiar am dat la un moment dat senzația că ne-am revenit, am pus un pic de presiune pe cei de la Dinamo, dar din păcate a venit foarte ușor golul trei. Problema noastră cea mare e că facem foarte ușor greșeli individuale, greșeli de ligile inferioare. Și le facem meci de meci, băgăm imediat adversarii în joc. Chiar dacă oponenții noștri, în unele momente ale jocurilor, au un moral mai scăzut, prin greșelile noastre îi readucem în joc. Dinamo e o echipă într-o formă sportivă bună.

Ei au început destul de prost sezonul, dar s-au legat, s-au pus pe picioare. Acum arată clar ca o echipă pretendentă la play-off. În plus, au făcut un meci foarte bun marți, în Cupa României, cu cei de la Sepsi, chiar dacă au pierdut” a spus Cosmin Stan, antrenorul Dumbravitei.

loading...

Lasă un răspuns