AcasăStiri DinamoCând poate ieși Dinamo din insolvență!

Când poate ieși Dinamo din insolvență!

Ziua de 4 septembrie va rămâne în istorie drept un reper pentru viitorul clubului.

Administratorul judiciar a vorbit despre ceea ce urmează pentru clubul nostru:

,,Nu este niciun secret pentru mine că una dintre cauzele intrării în insolvență ale acestei echipe a constituit-o un management iresponsabil din perioada respectivă, în care au fost aduși jucători pe sume enorme, care nu erau conforme nici valorilor și nici normelor salariale practicate în România. De acolo s-a intrat într-un colaps.

pot foștii jucători să-și ceară banii la FIFA: ,,Ei pot să-și ceară. Am mai întâlnit această situație la CFR Cluj. Unii dintre ei chiar au avut suuces la FIFA, însă au pierdut în fața Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne”, a spus Zăvăleanu, într-o intervenție la Fotbal Club.

Calea de recurs daca poate intoarce decizia: ,,Există o posibilitate pur teoretică. Hotărârea, deși nu este definitivă, este executorie. Planul de reorganizare, începând de mâine dimineață, intră în actualitate.

Se poate face apel, dar nu cred că această hotărâre poate fi întoarsă. Apel pot face cei care se simt nedreptățiți”, a mai spus Zăvăleanu.

Că vorbeam de primul plan sau de planul modificat, exista o datorie a acționarilor de a salva lucrurile și de a plăti datoriile.

M-aș fi așteptat, chiar și în situația nefericită în care această modificare nu ar fi trecut, ca situația să fie salvată de către acționari pentru e vorba de Dinamo, un club românesc istoric, care nu trebuie lăsat să moară.

Am vorbit ieri cu domnul Voicu (n.r. Eugen Voicu, preșdintele lui Dinamo) în așteptarea deciziei de astăzi și dumnealui mi-a zis că dacă modificarea de plan trece, ei au soluțiile pentru a rezolva situația financiară de la Dinamo. Probabil, vor veni și alți investitori la Dinamo.  Sumele de bani (n.r. datorii) nu mai sunt mari (n.r. aproximativ un milion de euro), raportat la ceea ce a fost, și toată lumea așteaptă să fie plătite cât mai repede”, a continuat Zăvăleanu.

,,Acționarii) își propun ca până la sfârșitul anului Dinamo să iasă din insolvență. Este fezabil să se întâmple acest lucru, având în vedere ce s-a decis astăzi la Tribunal. Acționarii trebuie să se potrivească exigențelor suporterilor și să facă niște pași, astfel încât Dinamo să facă pași spre performanță, nu doar către ieșirea din insolvență”, a conchis oficialul lui Dinamo.

Administratorul judiciar a intrat în direct la Radio Dinamo1948 pentru a vorbi despre acest moment important pentru clubul nostru:

,,Felicitări ar trebui să fie pentru toți dinamoviștii, a fost un efort comun, așteptare comună, nu ar trebui să vorbim despre meritele unuia sau altuia, doar că e un pas important. Am fost destul de tensionat, recunosc, dar eram cumva și destul de obosit de saga asta, au fost atâtea amânări, nu știam la ce să ne așteptăm. Știam ce este acolo, în această propunere de modificare de plan. Aveam convingerea că există argumentele legale pentru a fi confirmat, dar ca de fiecare dată a fost stresant. Din fericire, a venit decizia așteptată de toții.”, a spus Răzvan Zăvăleanu în direct la Radio Dinamo1948.

Ce urmează pentru Dinamo după aprobarea planului de reorganizare: ,,Suntem în situația în care practic o luăm cumva de la capăt. De mâine începe un nou plan, ceea ce a fost și trebuia respectat, se șterge cu buretele, trebuie respectată modificarea de plan. Îmi doresc și sper, am așteptări, că odată cu această modificare, să pășim către ieșirea din insolvență. Această perioadă de 3 ani nu trebuie respectată, e un beneficiu, efortul acționarilor trebuie să se îndrepte către ieșirea din insolventă, pentru Dinamo e important să intre în circuitul de mare performanță.”

Faptul că nu au fost achitate termenele din trimestrele 6 și 7: ,,Pot să spun deoarece am fost reținut, a fost o strategie comună a noastră cu actionarii, era important să avem un răspuns la judecătorul sindici pe planul de reorganizare modificat. O plată a trimestrelor respective, coroborată cu depunerea unei modificări de plan, ar fi dus la situația în care nu s-ar mai fi putut vota legal modificarea respectivă, eram într-o situație neplăcută, am amânat puțin plata, eram în termenul în care se mai putea face plata fără a exista consecința falimentului.”

,,Dacă mâine s-ar face un efort să se plătească datoriile societății, în 30-45 de zile s-ar putea ieși din insolvență. Nu știu ce se va decide și care sunt posibilitățile lor pentru aceste plăți. Vorbim de plățile pe planul de reorganizare, cât și de datoriile curente.”

Mesajul pentru fani: ,,Încrederea fanilor a fost răsplătită, eforturile nu au fost zadarnice, nu au de ce să regrete, poate uneori le-a părut rău, dar ar trebui să fie foarte mândri de eforturi ,să fie conștienți că fac parte din istoria lui Dinamo, au fost importanți și sunt importanți în continuare.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare