AcasăEditorialCând a fost programat meciul cu Unirea Dej

Când a fost programat meciul cu Unirea Dej

Dinamo începe returul din play-off pe 1 mai, în deplasare la Buzău, un meci în care Dinamo este obligată să nu piardă pentru a nu coborî încă un loc în clasament.

Speranțele pentru promovarea directă au dispărut aproape definitiv, mai ales după ultimele două rezultate, dar și după jocul prestat, însă lupta continuă, mai ales că locul de baraj nu este asigurat și Buzău vine tare din urmă.

După meciul cu Buzău avem un alt meci important, în care Dinamo pornește drept favorită, împotriva unei echipe artagoase, care pierde din ce în ce mai greu în play-off, este vorba despre Unirea Dej.

Meciul cu echipa antrenată de Dragoș Militaru a fost programat pe 6 mai, de la ora 14:45. Rămâne de văzut unde se va juca meciul, dacă va fi pe Arcul de Triumf, ori dacă stadionul va fi suspendat ca urmare a incidentelor de la meciul cu Steaua.

Dinamo are apoi o etapă intermediară la Galați, cu Oțelul, meciul fiind programat joi, 11 mai, de la ora 20:30. Apoi urmează marele meci cu Steaua, care cel mai probabil se va juca pe Arena Națională, luni, 15 mai. Programările partidelor cu Oțelul și Steaua nu au fost anunțate încă oficial de FRF, astfel că mai pot interveni anumite schimbări.

”Două reprize diametral opuse, așa se întâmplă când o echipă tânără nu știe să gestioneze un gol primit în final de repriză. Ne-am pierdut încrederea și am arătat rău în repriza a doua, din păcate.

Schimbarea lui Țîră ne-a schimbat dinamica jocului. Se accidentase. Când iei un gol așa târziu, trebuie să ai caracter, să ai curaj, trebuie să învățăm asta. Am încercat la pauză să-i încurajez, să le ridic moralul. Din păcate, nu am reușit.

A fost o primă repriză foarte bună. Din păcate, în a doua repriză… Așa e când îți pierzi încrederea.

Promovarea directă, chiar dacă astăzi am pierdut, nu e jucată încă. Mai sunt puncte puse în joc, depinde cum vom gestiona acest moment”, a declarat Ovidiu Burcă la finalul partidei.