AcasăEditorialCALIFICARE!!! ROMANIA MERGE IN SEMIFINALE SI LA OLIMPIADA!

CALIFICARE!!! ROMANIA MERGE IN SEMIFINALE SI LA OLIMPIADA!

O tara intreaga a fost astazi cu ochii pe echipa nationala de tineret. 

E greu sa ii spui nationala mica, pentru ca baietii acestia au fost uriasi pe tot parcursul turneului. Desi nimeni nu ne dadea vreo sansa inainte de startul grupei, Romania a fost realmente incredibila. Dupa victoriile cu Croatia si Anglia, Romania avea astazi mai multe variante pentru a merge mai departe. 

Desi puteam merge mai departe chiar si in cazul unei infrangeri la doua goluri diferenta, echipa noastra a fost inca o data la inaltime si a fost la acelasi nivel cu foarte puternica nationala Frantei. Mirel Radoi a trimis in teren un prim 11 schimbat, asta pentru ca tricolorii au acuzat oboseala si o parte dintre ei erau pasibili de suspendare inainte de semifinale:

România U21: I. Radu – Cr.Manea, Nedelcearu, Ad. Rus, Boboc – Nedelcu, Cicâldău (T.Băluță 59′) – Olaru (Vl. Dragomir 72′), I. Hagi, Fl. Coman – Puşcaş (Ad. Petre 82′).
Rezerve: Căbuz, A. Vlad, Pașcanu, Ad. Petre, R. Grigore, V. Ghiță, Fl. Ștefan, A. Ivan, A. Ciobanu, D.Man, 
Selecționer: Mirel Rădoi

Arbitru: Georgi Kabakov (Bulgaria) /  Asistenţi: Martin Margaritov şi Divan Valkov 
Stadion: Dino Manuzzi (Cesena)

Incurajati in tribune de peste 10 000 de fani, Romania nu a fost in niciun moment inferioara Frantei si nationala noastra chiar putea beneficia de o lovitura de pedeapsa in prima repriza. In minutul 80, Romania a trecut pe langa deschiderea scorului la o lovitura de cap a lui Nedelcearu. Totusi, un rezultat de egalitate le ducea pe ambele nationale mai departe, cu cate 7 puncte. Franta a fost tematoare pe final de meci, au preferat sa joace la sigur, deoarece ei in cazul unei infrangeri, ar fi mers acasa.

Cu siguranta italienii vor fi cei mai deranjati de desfasurarea evenimentelor, ei ar fi mers mai departe in cazul in care invingeam pe Franta in aceasta seara. Dar cel mai important, suntem in semifinale, acolo unde ne asteapta cel mai probabil puternica nationala a Germaniei, considerata de multi principala favorita a turneului dupa desfasurarea evenimentelor. 

Este realmente incredibil ce au reusit acesti jucatori si trebuie sa fim mandri de realizarea lor, faptul ca inca o data se vorbeste in termeni laudativi de o nationala de fotbal a Romaniei. Sper ca pe viitor cat mai multi din acesti baieti cu suflet mare sa faca pasul decisiv la urmatorul nivel, la prima reprezentativa. Calificarea in semifinale ne aduce si calificarea la Olimpiada de anul viitor, atunci cand in premiera nationala poate obtine o medalie. 

BRAVO, BAIETI! ATI FACUT O TARA INTREAGA FERICITA! VISUL CONTINUA!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare