duminică, iulie 21, 2024
AcasăEditorialCalificare in ploaie!

Calificare in ploaie!

Dinamo obtine calificarea in sferturile Cupei Ligii dupa meciul disputat in aceasta seara contra celor de la Fc Voluntari. Victorie si calificare! Dinamo trece de Voluntari cu scorul de 2-1 ( 2-0) si se califica in sferturile Cupei Ligii unde va intalni campionata Astra Giurgiu. Dinamo a inceput in urmatoarea formula:

Penedo Cano – Romera Navarro, M. Popescu, Mevlja (cpt), M. Oliva – Palic, Busuladzic, Tîrcoveanu – D. Rotariu, D. Popa, V. Lazăr. Rezerve: Brănescu – Hanca, Nedelcearu, St. Filip, Gnohere, P. Petre, A. Marc.

Fata de meciul precedent impotriva CFR-ului, au aparut cateva nume noi in primu 11 al echipei noastre. Penedo, Popescu, Oliva, Tircoveanu si Daniel Popa. Debutul de meci a fost promitator, am reusit sa deschidem rapid scorul prin Daniel Popa, iar cateva minute mai tarziu tot acesta reusind sa majoreze avantajul echipei noastre. O prima repriza buna, consistenta, in care am pus presiune pe adversar, ne-am aparat destul de sus, cei de la Voluntari punand o singura data poarta noastra in pericol, insa Penedo a avut o interventie foarte buna. Am dominat, am marcat, fara a parea ca apasam cu adevarat acceleratia.

Dupa pauza lucruile s-au schimbat si am asistat parca la reluarea meciului cu ACS Timisoara. Voluntariul reduce rapid din diferenta in minutul 48 prin Ivanovic, iar apoi incercand sa puna presiune pe apararea noastra pentru a reusi egalarea insa fara rezultat.

Daca prima parte a fost buna, in repriza secunda nivelul jocului nostru a scazut. Am observat aceasta problema atat in meciul cu Timisoara, cat si in meciul cu CFR. Se pare ca devine o problema constanta in evolutiile echipei noastre, vreau sa cred ca aceasta problema vine in urma indicatiilor tactice ale lui Andone, desi in momentul in care joci acasa si impotriva Timisoarei sau a Voluntarului, imi e destul de greu sa cred ca te poti retrage voit, pentru a-i lasa pe adversari sa joace.

Jucatorii noi intrati s-au descurcat foarte bine. Daca in prima parte am remarcat super interventia lui Penedo, de asemenea Oliva a fost foarte activ pe faza ofensiva, tehnic si cu o viteza foarte buna, pasand practic la primul gol marcat de Popa. O surpriza placuta a fost Mihai Popescu. Foarte exact in interventii, putine ezitari, sigur pe el, poate fi o solutie pentru primul 11, iar in momentul de fata, in opinia mea este peste Nedelcearu sau Marc. Daniel Popa a marcat doua goluri, a avut un debut excelent in tricoul alb rosu, insa pe parcurs s-a stins si el.

Usor usor sper sa rezolvam problemele care sunt la echipa. Se vede lipsa unor mijlocasi centrali de valoare, acolo unde doar Palic si Busuladzic pot fi solutii viabile in momentul de fata. Deocamdata aratam bine, 45 de minute, insa meciul dureaza 90. Pana acum nu ne-a pedespit nimeni ca jucam fotbal doar o repriza, sper ca pe viitor sa jucam fotbal 90 de minute.

Bravo baieti pentru calificare!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare