AcasăEditorialCALCULE: Încă nu suntem ieșiți din luptă

CALCULE: Încă nu suntem ieșiți din luptă

Dinamo a reușit doar două rezultate de egalitate, care nu ne ajută teribil în lupta noastră pentru ocuparea unui loc în primele 6.

Dinamo termină runda cu 18 puncte și în funcție de rezultatele directe, ne vom îndepărta puțin față de locurile din zona play-offului, însă situația nu este încă dramatică, nu suntem ieșiți din calcule, depindem de noi și de ceea ce vom reuși până la finalul anului.

Dinamo mai are trei meciuri de jucat în 2022 în campionat, dar și două meciuri în Cupa României, competiția secundară, dar unde suntem încă în luptă pentru calificare, acolo vor fi folosiți jucătorii care au evoluat mai puțin, dar se poate întâmplă orice, putem termina pe unul din primele 2 locuri, care asigura calificarea în sferturi, dar și un bonus financiar semnificativ.

În campionat urmează duminică viitoare un meci în care nici nu concepem să ratăm victoria cu Dumbrăvița, o formație aflată în partea a doua a clasamentului, care va veni să se apere, dar trei puncte sunt vitale pentru noi și astfel am ajunge la 21 de puncte.

Urmează o pauză competițională de aproximativ 2 săptămâni, timp în care o parte dintre accidentați, Țîră și Roșu pot să revină la un nivel optim pentru ultimele meciuri din 2022, dar și Tomozei poate să fie integrat în echipă, astfel încât Moura să beneficieze și el de odihnă, el a evoluat cu infiltrații la ultimul meci și nu s-a văzut asta în prestația sa, deoarece este unul dintre cei mai buni jucători ai echipei.

Anul se încheie cu două deplasări de foc, la Iași și Brașov, două formații în lupta pentru play-off, Brașov este în zona noastră de clasament, pot să treacă peste noi în funcție de rezultatul de astăzi cu Chiajna, în vreme ce Iași nu traversează o perioadă bună, are deplasare la Dumbrăvița.

Dacă vom reuși 4 puncte din aceste deplasări, atunci vom termina anul cu 25 de puncte și astfel am avea șanse la play-off în 2023, dar condiția necesară ar fi să câștigăm toate cele trei meciuri rămase de jucat: Unirea Constanța, Șelimbăr și Poli Timișoara, două meciuri pe teren propriu și unul pe teren neutru, cu Șelimbăr, o formație care și-a schimbat acum antrenorul și care a cam ieșit din cărți după ultimele rezultate.

Un succes la Ciuc ar fi însemnat enorm pentru noi, dar nu înseamnă că suntem ieșiți din cărți, suntem nevoiți să continuăm seria de rezultate pozitive până la finalul sezonului regular, într-adevăr avem această presiune a rezultatelor, că nu ne mai permitem pași greșiți, cel mult un rezultat de egalitate până la final, dar jocul din ce în ce mai bun al echipei ne oferă această speranță că atunci când se va trage linie, vom fi în primele 6.

Să nu uităm că și echipele din față vor evolua între ele, se vor mai pierde puncte, liga secundă este un campionat al surprizelor și orice este posibil până la final. Noi trebuie să ne facem treaba și vom fi acolo!

,,Staff-ul și echipa iau fiecare meci în parte, nu există meci pe care să îl abordăm la egal, fiecare partida este abordată pentru obținerea victoriei, asta trebuie să fie spiritul lui Dinamo, indiferent de dificultăți, asta trebuie să arate echipa, asta trebuie să vedem în teren. Am abordat la victorie meciul cu Craiova și cred că jocul a arătat bine. Nu ne temem de niciun adversar.

Ne-am uitat la istoric , la numărul de puncte din sezoanele precedente, la adversarii contracandidatelor, credem în șansa noastră și dacă noi facem tot ce depinde de noi, s-ar putea să reușim acest obiectiv.”, a declarat Vlad Iacob pentru Radio Dinamo1948

”Am făcut un meci foarte bun, ne-a lipsit doar golul. În rest, am controlat jocul, am simțit că echipa începe să joace așa cum ne dorim. Ne-a lipsit doar golul, am făcut totul bine până în fața porții.

Sunt convins că vor veni și victoriile, personalitatea și curajul cu care a jucat echipa mi-au plăcut foarte mult. Cred că asta trebuie să facem, să jucăm ca o echipă mare, până la urmă suntem Dinamo. Am jucat cu personalitate, așa cum îi stă bine lui Dinamo.

Toți care joacă împotriva noastră au o motivație în plus, vor să demonstreze, e foarte bine. De aceea, trebuie să fim la o intensitate maximă meci de meci. Dar, din nou, cred că azi am făcut un meci bun, i-am felicitat pe băieți, țin să felicit și Miercurea Ciuc, se fac lucruri bune aici.

Și aici, și la Sepsi se întâmplă lucruri foarte frumoase, cred că fotbalul românesc poate să beneficieze de ele”, a declarat Ovidiu Burcă la finalul partidei, conform Liga2.ro.

EXCLUSIV: Soluție nouă pentru postul U19! ,,L-a impresionat”

Odată cu accidentarea lui Antonio Bordusanu, Filip Dujmovic, poate cel mai bun jucător dinamovist, și-a pierdut locul de titular în echipa în meciurile de campionat, portarul bosniac urmând să apere în meciurile din Cupa României pentru moment.

Se caută soluții pentru a avea cât mai multe variante pentru postul U19, mai ales că la prima echipă sunt doar doi jucători eligibili, este vorba despre Denis Oncescu și Cristian Delciu. Și în intervenția lui de la Radio Dinamo1948, l-am întrebat pe Vlad Iacob despre situația creată cu postul U19 și dacă se vor căuta jucători în pauza de iarnă:

,,Noi mereu vom fi interesați de tinerii de perspectivă din țară, este esențial pentru clubul Dinamo, avem doi jucători în momentul de față, Burcă a mai încercat niște jucători tineri de la Academie, unul l-a impresionat. Îi avem pe Oncescu și Delciu, dar e posibil ca în iarnă să mai căutăm pe cineva, deoarece Antonio nu știu dacă va mai prinde un minut pe terenul de joc în sezonul actual.

Îi doresc multă sănătate lui Antonio, cred că astăzi a fost operat, nu am reușit să discut cu el sau departamentul medical, sper că totul a decurs bine, sperăm să se recupereze cât mai bine. A fost operat la aceiași clinică unde a fost operat și Buleică, este o procedura inovativă, care le permite să înceapă recuperarea la câteva zile după operație. Operația clasică necesită multe săptămâni în plus față de recuperarea actuală și sperăm să îl vedem cât mai curând pe teren.”, a spus Vlad Iacob.

Jucătorul care l-a impresionat pe Ovidiu Burcă și care este deja la antrenamentele echipei este Vlăduț Stanciu, un tânăr dinamovist născut în 2005. Un jucător crescut de Dinamo, el evoluează în atac, mai degrabă pe postul de vârf 2 și are un fizic bun, cei din staff văd o posibilă soluție pe viitor. Vlăduț Stanciu a marcat în semifinala de Liga Elitelor în sezonul trecut, cu Universitatea Cluj, deși era mult sub categoria de vârstă. Anul acesta a evoluat mai mult în Liga de Tineret și astfel tânărul dinamovist a făcut trecerea la prima echipă alături de gemenii Irimia, care se antrenează cu echipa de săptămâna trecută.

Din ce am remarcat și noi, Vlăduț Stanciu are un fizic bun pentru vârsta lui și ar putea fi integrat destul de repede în angrenajul primei echipe.

Frații Irimia (2006) au marcat recent pentru echipa noastră în Liga de Tineret și au fost chemați la antrenamente.

Dragoș (mijlocaș central) și David (bandă stânga) au marcat pentru Dinamo în duelul cu FCSB. Dragoș Irimia a marcat în minutul 47, în timp ce fratele său David a egalat pentru Dinamo în prelungirile partidei. Cei doi s-au născut pe 26 mai 2006 și au ajuns la Dinamo în 2019, când au venit de la academia de fotbal a lui Dan Chilom.

Ionel Culina a spus povestea celor doi frați Irimia. ”Câinii” au avut de-a lungul timpului mai mulți frați celebri.

”Mai întâi au fost “Băcuții”, frații Gheorghe și Ladislau, la începutul anilor ’50. Au urmat frații Nunweiller, “câinii roșii”, cei mai cunoscuți în istoria clubului: Ion, Lică, Radu, Victor și Eduard.

Din 1948 și până astăzi, statistica îi mai reține, în tricoul alb-roșu, pe frații Szakacs, Iosif și Ludovic, pe frații Pană, Constantin și Marian, pe frații Chiacu, Tudor și Hristu, ultimii pe listă fiind frații marocani Jaadi, Nabil și Reda”, a scris Ionel Culina, ofiterul de presă al lui Dinamo, pe contul său de Facebook.

Probabil va fi greu că acești copii să între în teren încă de acum, dar faptul că se antrenează cu prima echipa înseamnă enorm pentru ei și din iarnă s-ar putea să îi vedem în echipa treptat, astfel încât Dujmovic să nu mai fie sacrificat.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare