Cainii perfecti!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a disputat in aceasta dupa-amiaza in sala Dinamo meciul din runda cu numarul cinci din Liga Nationala de Handbal.

Adversar a fost Dunarea Calarasi, o formatie care mereu ne-a pus probleme, o echipa artagoasa. Dinamo venea dupa succesul extraordinar de miercuri seara din Champions League, un meci de maxima intensitate.

De aceea, Constantin Stefan a apelat astazi la principiul rotatiei, a oferit minute cam tuturor jucatorilor din lot, celor apti de joc mai exact. Pentru prima data l-am putut urmari la lucru pe Jamali, dar interul inca nu este inca pus la punct si a evitat contactele mai dure, insa este imbucurator ca a putut intra, in cateva saptamani el va fi la capacitate maxima.

Prima repriza a fost una echilibrata, Dinamoa a avut avans si de patru goluri, dar la pauza s-a intrat la egalitate, 12-12. Dupa revenirea de la cabine, cainii au fost mult mai agresivi si au inceput sa se distanteze din nou pe tabela de marcaj, 20-15 in minutul 43. Insa calarasenii, la fel ca in prima parte, nu aveau de gand sa renunte prea usor si s-au apropiat la doar 3 goluri, 20-17.

Insa atunci cand avem nevoie de gol, Bannour iese la rampa. Tunisianul a marcat intr-un moment greu si a obtinut si eliminare. Insa diferenta de 3 goluri s-a mentinut si cu 10 minute inainte de final, 22-19. Nantes a marcat un gol superb dupa o actiune personala, foarte spectaculos si in aceasta partida brazilianul. Dar in doar doua minute, calarasenii au punctat de trei ori si cu 8 minute inainte de final mai aveam doar un gol avans. La 24-23, calarasenii puteau sa egaleze, dar Missaoui, care a facut un meci foarte bun, a blocat aruncarea din extrema.

La faza urmatoare, Shebib a marcat un gol extrem de important, dar mai mult decat atat, a obtinut si eliminare, iar Asoltanei a punctat pe contra pentru un 25-22 instant. Meciul nu era incheiat, la 26-24, Calarasiul avea sansa sa se apropie la un singur gol cu doua minute inainte de avans, dar portarul tunisian i-a blocat calea catre gol lui Bujor intr-un moment cheie. Kuduz a risipit orice emotii, marcand pentru 27-24, diferenta imposibil de recuperat. Pana la urma, Dinamo se impune cu scorul de 27-25. Dinamo este pe primul loc in Liga Nationala, cu 15 puncte, punctaj maxim. Urmatorul meci este in campionat in deplasare la penultima clasata, Resita.