AcasăEditorialCaderea ce poate fi stopata?

Caderea ce poate fi stopata?

Am spus de mai multe ori ca ma ingrozeste senzatia de deja-vu ce o am in aceste momente cu echipa noastra, avem prea multe asemanari cu ultimul mandat al lui Ioan Andone, dar incepand cu aceasta etapa, totul se poate schimba. 

Ioan Andone a recunoscut intr-un interviu acordat pentru gsp, faptul ca Dinamo este in cadere in acest moment, lucru extrem de adevarat, il simtim cu totii si am vrea sa facem ceva, sa schimbam situatia. Insa solutia magica nu exista si cu siguranta nu este la noi. Ioan Andone este cel care are responsabilitatea redresarii si cel care nu reusit momentan acest lucru. Insa daca tot discutam de senzatia de deja-vu si comparatia cu ceea ce s-a intamplat in ultimul mandat, atunci Dinamo nu a reusit sa iasa din zona „6” , am incercat undeva prin retur sa dam semne ca parca ne putem clasa undeva mai sus, doar pentru a claca lamentabil in final. Dinamo acum este in zona „6” , simtind cum echipele din fata se indeparteaza si cateva formatii din spate, cu pretentii reale de play-off, nu doar forma de moment, vin tare din urma.

Urmeaza pentru Andone trei meciuri extrem de importante, in care intalnim formatii de un nivel bun pentru Liga I: Craiova, Pandurii si Astra. Nu o scoateti pe Astra din calcule, au prea multi jucatori de valoare. Ecuatia este simpla si inspaimantatoare intr-un fel, pentru ca o eventuala serie nefericita ne-ar aduce in situatia de a privi play-offul din afara lui si am fi deja trecuti de jumatatea sezonului regulat. Nu stiu cat timp a avut Andone sa discute cu jucatorii, sa le redea increderea, dupa ce ai reusit 6 puncte in 7 meciuri, e vorba clar si de o cadere psihica. Totodata si fotbalul trebuie sa fie unul diferit, jocul a fost unul care a provocat nemultumire in randul fanilor, care oricum au venit in numar din ce in ce mai mic la stadion. Totodata, daca Dinamo reuseste 7 puncte in aceste 3 etape, ne putem trezi undeva in zona podiumului si ne-am uita mai degraba la primele locuri.

Deja ma gandesc la duelul cu Craiova, mi se pare atat de important acest meci si nu vreau sa ma gandesc la un rezultat nefavorabil, vreau sa cred ca odata cu acest meci vom putea sa ne gandim doar la obtinerea de maxim de puncte la cele doua meciuri de pe teren propriu si astfel atentia sa fie indreptata asupra primelor locuri, nicidecum daca prindem sau nu play-offul. E momentul ca Andone sa demonstreze ca este acel tehnician cu cele mai multe trofee in C.V. din Liga, care spunea ca a venit sa castige titlul la Dinamo chiar din acest sezon. Dar acest lucru nu il poti face daca esti in afara play-offului.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare