Ca și calificați după ultimele rezultate! Dinamo printre forțele Europei

Uncategorized

Scris de:

Dinamo a obținut un punct uriaș cu Veszprem și echipa noastră leagă 5 meciuri fără înfrângere în cea mai importantă competiție.

O serie începută în deplasarea de la Zagreb, timp în care echipa noastră  obținut trei victorii și două rezultate de egalitate. Ultimul chiar împotriva unei favorite la câștigarea trofeului suprem,Veszprem. Un ultim meci în 2022, desfășurat în Sala Polivalentă, a fost un duel extrem de echilibrat între două echipe puternice. Da, Veszprem este o forță a Europei, dar Dinamo a ținut piept și chiar este un egal meritat. Așa cum și în Ungaria am luptat de la egal la egal și am dominat prima repriză.

Dinamo încheie anul pe locul 4, cu 11 puncte, la două lungimi distanță de GOG, formație pe care urmează să o întâlnim în februarie, pe teren propriu. Mai sunt fix patru meciuri de jucat din grupa și după rezultate înregistrat în duelul dintre Wisla și Zagreb, croații s-au impus în deplasare și au ajuns la 8 puncte, putem spune că suntem calificați în faza următoare.

Dinamo are 6 puncte avans față de Wisla, ar fi nevoie că polonezii să câștige TOATE meciurile rămase de jucat și Dinamo să piardă tot, oricare din cele două premise pare imposibilă în momentul de față. Astfel, rămâne lupta pentru o clasare cât mai sus, suntem în pole position pentru ocuparea locului 4 în grupă. Avem primul meci în februarie în deplasare la Porto, mergem apoi la Paris, o întâlnim pe GOG într-un posibil duel decisiv pentru locul 4 și încheiem anul în Germania, cu Magdeburg.

Un loc 4 în grupa ne-ar aduce un duel cu echipa clasată pe locul 5 în cealaltă grupă, care este Pick Szeged, a doua echipa din Ungaria, un duel deloc imposibil, în care Dinamo ar avea șanse. Dar lupta nu este încheiată, mai este foarte mult handbal de jucat în continuare, dar trebuie să ne bucurăm de acest parcurs fabulos al băieților!

,, Sunt foarte fericit azi, am o echipă care luptă, nu contează dacă suntem conduși cu 4-5-6 goluri. Am pierdut în prima parte, am fost din nou conduși și am revenit. Este incredibilă puterea de revenire a băieților, nu este vorba despre un singur jucător, este vorba de întreaga echipă. Sunt mândru să fiu antrenorul acestor băieți, nu doar cei care joacă, dar cei care sunt in afara lotului, ajută echipa în fiecare zi. Sunt mulțumit de acest punct, un cadou incredibil pentru fani. A fost o atmosferă fantastică, când jucăm acasă, suntem greu de învinși.

Ei au jucat bine în prima repriză, am făcut ceva greșeli în atac, am început incredibil partea a doua, am schimbat multe lucruri în atac și apărare, sunt mândru de jucători. Cheia a fost la ultima acțiune din prima repriză. Aveau 4 goluri avantaj, am recuperat mingea, am marcat și am putut să le spun de ce nu credeți în ceea ce facem, să urmărească planul tactic pregătit înainte de meci. Startul reprizei secunde a fost incredibil. Sunt momente când comiți erori, joci împotriva unei echipe de top. Această echipă când crede în ce face, poate să câștige împotriva oricărei echipe. Suntem o echipă dificilă pentru oricine, facem lucruri diferite în atac și apărare, încercăm să schimbăm și asta le-am spus.

Dacă îmi spuneați înainte de startul competiției că noi vom avea 11 puncte înainte de finalul anului, ți-aș fi spus a ești nebun. Dar văzând cum joacă echipa, nu ești nebun. Luptăm în toate meciurile, asta este mentalitatea noastră, avem nevoie de odihnă și în februarie când vom reveni, vom continua munca.”, a transmis Xavi Pascual la conferința de presă.

,,Sunt mândru să fiu antrenorul acestor băieți”! Laude din partea adversarilor

loading...

Lasă un răspuns