AcasăEditorialBuzău-DINAMO: Multe semne de întrebare! Ce variante are Ovidiu Burcă

Buzău-DINAMO: Multe semne de întrebare! Ce variante are Ovidiu Burcă

Buzău și Dinamo se întâlnesc în această după-amiază într-un duel extrem de important pentru echipa noastră.

Buzău și Dinamo se întâlnesc în această după-amiază într-un duel extrem de important pentru echipa noastră.

Se vorbește în această perioadă despre șansele pe care le avem pentru promovarea directă, șanse care au scăzut dramatic după ultimele două înfrângeri, dar și după ultimele rezultate înregistrate de Oțelul Galați. Cine ar fi crezut, după o victorie cu 3-0 obținută de Dinamo împotriva echipei lui Dorinel Munteanu, vor urma două înfrângeri categorice pentru noi, în vreme ce Oțelul obține 6 puncte?

Acum începe returul din play-off, mai sunt 5 meciuri, 15 puncte puse în joc și Dinamo trebuie să își revină după pumnii încasați cu Steaua și Iași. Atmosfera pare destul de bună la echipă, dar sunt voci nemulțumite în rândul fanilor cu privire la alegerile pe care antrenorul lui Dinamo le-a făcut în ultimele etape, mai ales în ceea ce privește postul de portar.

Minusurile evidente din lot, faptul că Dinamo nu a putut efectua transferuri în perioada de mercato, ne-a adus în situația de a nu putea face schimbări în echipă, de a nu avea soluții U19 în afara postului de portar. Cel puțin așa s-a întâmplat până la meciul acesta, când se anunță schimbări importante.

Buzău are altă stare de spirit în comparație cu Dinamo, echipa lui Adi Mihalcea vine după o victorie importantă obținută cu CSA, 1-0, primul lor succes în play-off. O echipa care a pierdut un singur meci, o formație care a primit doar 3 goluri în 5 meciuri, nu prea marchează, dar o formație greu de învins. Ovidiu Burcă spunea la emisiunea ,,Dinamo 7/9” de la Playsport faptul că este echipa cu cel mai bun lot din play-off.

Buzău are și ea absențe importante astăzi, trei jucători nu sunt apți, Dudu,Angelov și Oțelită nu pot evolua, în vreme ce Adi Mihalcea nu poate lua loc pe banca de rezerve din cauza eliminării din partida trecută.

Ce schimbări se anunță! În primul rând, se vorbește tot mai mult despre Oncescu, despre faptul că acesta nu va fi în lot astăzi, o informație prezentată de Digisport, care a mers mai departe și a spus că tânărul Stoian va fi în poartă astăzi, nu Dujmovic. Într-adevăr, Oncescu nu a făcut deplasarea din câte se pare, dar asta un înseamnă că Stoian va fi titular. Dacă Dujmovic este apt de joc, îmi vine greu să cred că nu va juca și să fie trimis un puști de 18 ani în poartă, ca să fie expus.

Titularizarea lui Dujmovic va duce la schimbări importante în echipă, totul depinzând și de starea medicală a lui Dani Iglesias, care a lipsit la ultimul meci, nu știm dacă este apt sau nu de joc. Oricum mă aștept la schimbarea sistemului, să revenim la formula cu 3 fundași centrali: Patriche-Giafer-Bena. Acum depinde, dacă este folosit tânărul David Irimia în bandă, atunci Moura iese din schemă și va fi un sistem precum cel din meciul tur. D. Irimia și Amzar benzi, Gorka-Nelut-Dani (I. Roșu) și în atac Ghezali cu Bani. Ar fi și varianta cu Alex Irimia în locul lui Dani, Moura să joace în dreapta, dar cred că e mai puțin probabil să se întâmple asta.

E greu de preconizat un prim 11 astăzi, deoarece sunt niște semne de întrebare, nu știm nici dacă Cătălin Țîră este utilizabil, dacă poate juca măcar o repriză, ori accidentarea îl va face să stea pe bară. Nu îl văd pe Burca să înceapă din primul minut cu Pop, astfel că Dinamo va avea o abordare mai defensivă astăzi, să betonăm axul central.

Știu că mulți fani se gândesc la faptul că ar mai fi șanse pentru promovarea directă, dar realist vorbind, cred că trebuie să ne gândim cum să îl integrăm mai repede pe Dujmovic în poartă, să creionăm pe cât posibil un 11 pentru baraj. Dacă într-adevăr planetele se aliniază și ne apropiem de Oțelul până la meciul direct, nu ai de ce să te dai în spate, dar trebuie să revenim noi la seria câștigătoare.

”S-au scurs deja cinci etape, începe returul play-off-ului. Avem primul meci cu Dinamo, un meci extrem de important pentru noi. Cu o victorie trecem pe locul 4, loc care, în orice fel de condiție, ne duce la baraj.

Venim după o evoluție destul de bună în ultima partidă, concretizată cu prima noastră victorie din play-off, dar, totuși, întâlnim o echipă care în primul joc ne-a pus probleme. O echipă căreia îi place să construiască de foarte jos, cu mingi de la portar, o echipă căreia dacă îi lași spații poate să fie periculoasă. Dar, în același timp, e o echipă cu foarte mulți tineri… valoroși, de altfel, dar tinerețea, în unele momente de presiune, îți poate crea probleme.

Important pentru noi este să continuăm pe aceeași linie de victorii, pentru a spera în continuare la locul de promovare directă. Ne interesează victoria și doar atât. Finale poate vor fi doar meciurile de baraj sau poate ultimul meci din play-off. Acum este un meci important, cum au fost toate de până acum”, a spus Adrian Mihalcea înaintea jocului cu Dinamo conform Liga2.ro

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare