Brasov-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Ovidiu Burcă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de ultimul meci din campionat pe anul 2022.

Un an 2022 groaznic, foarte greu, care se apropie de final și ne aduce un ultim duel important pentru echipa noastră în campionat. Ultimul meci este cel cu Slobozia, dar este în Cupa României, competiția secundară. Acum avem meci în campionat la Brașov, acolo unde doar victoria ne menține în cărți pentru play-off.

S-au făcut multe calcule, s-au analizat rezultatele înregistrate de contracandidate, dar de acum înainte ecuația noastră s-a simplificat: trebuie să batem tot până la finalul sezonului regulat! Așa am ajunge la 33 de puncte și doar așa putem spera la play-off. În caz contrar, vom evolua în play-out și vom face planuri pentru sezonul următor.

Nu este simplu de îndeplinit acest obiectiv, avem de înfruntat astăzi o echipă care și ea la rândul ei are speranțe pentru play-off. Există ceva asemănări între cele două echipe, deoarece atât noi, cât și Brașov am avut un start ratat de sezon, dar echipa lui Dan Alexa și-a revenit și în ultima etapă a învins în deplasare pe Steaua și acum au 23 de puncte, astfel că au toate motivele din lume să lupte pentru o victorie astăzi, care i-ar aduce și mai aproape de zona de play-off.

Brașovul pe care îl întâlnim astăzi nu este susținut de galeria echipei tradiționale, fiind de fapt Corona Brașov transformată în FC Brașov. Echipa din liga a treia, SR Brașov,este de fapt echipa susținută de suporterii stegari. Se anunță o atmosferă în alb și roșu la Brașov, 800 de bilete sunt disponibile pentru fanii dinamoviști și ne așteptăm la fani veniți din toate colțurile țării. E momentul ca și jucătorii să răsplătească efortul fanilor, care și pentru acest meci au cumpărat peste 15 tricouri, bani care vor ajunge în club, dacă vor ajunge sub formă de primă, depinde doar de jucători.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE OVIDIU BURCA: 

ONCESCU- MOURA, PATRICHE, GIAFER, AMZAR- BENA, I. ROSU, N. ROSU, IGLESIAS- POP, BUHAESCU

Rezerve: Dujmovic, Dudea, Tira, Borcea, Bani, Tomozei, Serban, Delciu, Ghezali

,Mă simt pregătit pentru duelul cu Brașov, nu numai eu, dar și echipa suntem pregătiți pentru meciul cu Brașov. Cu 2-3 zile înainte de meci trebuie să fim cât mai activați, înțelegem și noi faptul că toate meciurile rămase sunt ca niște finale, suntem condamnați să câștigăm. Trebuie să arătăm din ce în ce mai bine, de la un meci la altul, pentru a putea ajunge în play-off, acolo unde ne dorim cu toții să ajungem. Am trecut peste înfrângerea cu Iași, nu a fost ușor, au trecut deja câteva zile, ușor, ușor trecem peste și privim către viitorul meci.”, a declarat Amzăr pentru Radio Dinamo1948.

,,Pentru mine, dacă dăm 100% în fiecare antrenament, avem o șansă. Dacă reușim să câștigăm, ajungem la 24 de puncte, ar fi bine, dar trebuie să câștigăm. Am început bine săptămâna de antrenamente, noi doar trebuie să ne pregătim și să dăm tot ce avem mai bun, eu cred în echipa noastră.”  a spus Bena pentru Radio Dinamo1948

loading...

Lasă un răspuns