Botoșani-Dinamo: Un penultim test! Ce variante are Uhrin

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Botoșani și Dinamo se întâlnesc în această seară, în penultima etapă din play-outul Ligii I.

Este un penultim test pentru echipa noastră înainte de duelul mult mai important de la baraj. Aceste ultime două etape rămase de disputat în play-out, sunt doar meciuri de pregătire în perspectiva duelului de la baraj.

În partida precedentă de campionat, Uhrin a oferit minute unor jucători care au evoluat mai puțin, precum Patriche, Ivanov, chiar și Gabriel Torje, dar deja a fost creionat lotul pe care Uhrin se bazează la barajul de promovare/retrogradare.

Gazdele au un moral bun, asta după au luat toate punctele din ultimele trei meciuri, succese datorită cărora au revenit pe loc de baraj european. De partea cealaltă, Dinamo a câştigat precedentele două jocuri din campionat şi speră să bifeze un nou rezultat pozitiv.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 22 de ori în principala competiţie internă, de 10 ori au câştigat moldovenii, de șapte ori s-au impus bucureştenii, iar alte cinci jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 11 meciuri – 7 succese FC Botoşani – două remize – două victorii Dinamo.

Ultima victorie din contul bucureştenilor: 22 aprilie 2019, Dinamo – FC Botoşani 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 7 februarie 2022, FC Botoşani – Dinamo 4-0, marcatori Roman II, Jaja – dublă şi Fili.

Mediile de vârstă: FC Botoşani – 24 ani şi 5 luni; Dinamo – 25 ani şi 7 luni.

Ce variante are Uhrin: După cum spuneam și mai sus, în partida precedentă de campionat, Uhrin i-a menajat pe Carp, Moura și Pierret, care au acuzat ceva probleme musculare și așa cum anticipam încă de acum câteva săptămâni, la cel mai mic semn că există risc de accidentare mai gravă, nu va risca în niciun fel. Rămâne de văzut dacă vor fi folosiți astăzi.

Cu siguranță Ehmann și Grigore nu sunt soluții pentru Uhrin, care a recunoscut faptul că Ehmann vrea să plece de la Dinamo. Totodată, Irobiso este suspendat astăzi pentru ultimul meci, clubul nici nu a făcut apel la decizie din câte am remarcat. Așadar, este posibil să vedem o formulă asemănătoare cu ceea ce a fost trimis în teren în partida precedentă, deși ar putea apărea Morar în garnitură de start, ori de ce nu, chiar Azankpo în avanposturi, pentru a prindă și mai multe minute.

Sunt curios să văd dacă Aloe îl va înlocui pe Patriche, veriga slabă din centrul defensivei, din punctul meu de vedere. Ivanov a fost titular în ultimul meci, a și marcat,dar în mod normal Pierret este titularul postului. Curios faptul că Alexandru Răuță nu mai pare deloc sigur de locul lui în echipă, ceea ce nu este neapărat un lucru rău.

Nu este un meci de la care am foarte mari așteptări, Botoșani are pentru ce să tragă, dar poate evoluând fără presiune, vom practica un fotbal de un nivel ridicat, nu se știe niciodată, dar rezultatul este în plan secund, sper să vedem o evoluție bună per total.

Ce a declarat Uhrin înainte de Botoșani-Dinamo!

,,Fiecare meci este important pentru mine să văd cum reacționează după antrenamentele făcute. Nu ne concentrăm mult pe opononenți, trebuie să fim concentrați pe noi. S-au antrenat bine și acum sunt mai uniți. Simt că suntem într-un punct bun.

Știm că partida cu Botoșani e dificilă, dar obiectivul nostru principal este să ne concentrăm pe noi, pe jucătorii noștri. Nu sunt calm. Am câștigat cu 5-1 ultimul meci, dar nu sunt fericit că am luat gol. Am avut multe ocazii. E important pentru mine cum jucăm.

Marco Ehmann este la echipa a doua. Vrea să plece și eu folosesc doar jucători care vor să rămână. Nu comentez despre viitorul meu. Vă rog, fără întrebări din astea. Nu mă întrebați dacă rămân sau nu. Avem mulți jucători acum, iar de ei depinde dacă vor juca la baraj sau nu. Cred că formațiile din Liga 2 joacă bine și încearcă să nu joace baraj.

Cred că joacă la un nivel aproapiat de Liga 1. Pot fi comparați cu noi. Sper să jucăm în Ștefan cel Mare barajul, momentan nu știu sigur. Nu îmi e frică de nimeni, am respect, sigur.

Dacă încep să vorbesc în română, sigur nu mă înțelegeți. E la fel cum e la Mircea Lucescu, pe care nu l-am auzit niciodată să vorbească rusă. Nu știu de ce oamenii vorbesc despre asta”, a spus Dusan Uhrin la conferința de presă premergătoare meciului de la Botoșani.

,,Am văzut și eu meciurile primelor patru echipe, este o competiție tare. Toate formațiile de acolo joacă bine, liga a doua, mă refer la primul grup de sus, au o evoluție de apreciat, sunt la nivel de Liga 1. Pe Ely Fernandes, pe Romario Pires îi puteți compara cu cei din echipa noastră.

Dacă mi-e teamă? Nu mi-e frică de nimic! Trebuie să ne focusăm pe meciurile noastre, să rămânem în Liga 1, nu mi-e teamă de absolut nimeni și nimic. Dar respectăm orice adversar. Avem fotbaliști buni, trebuie doar să ne concentrăm. Repet, într-una: vreau să rămân în Liga 1”

Uhrin a vorbit și despre faptul că nu vorbește în limba română: „Dacă aș începe să vorbesc română, atunci sigur nu m-ați înțelege. Ceha nu e limbă latină, de aceea mi-e mai greu. Nu l-am auzit niciodată pe Mircea Lucescu vorbind rusă! Nu l-am auzit. Probabil, și lui îi este greu, deși a stat mai mult în acea zonă. Așa, și eu vorbesc un pic germana, nu engleza. Nu vorbesc română, nu m-ați înțelege. Nu pricep de ce alții sunt concentrați pe acest detaliu, eu nu sunt focusat pe munca lor!”, a replicat dinamovistul.

Cine va arbitra partida dintre Botoșani și Dinamo!

S-a anunțat brigada de arbitri pentru partida de azi, care va începe de la 20:30 și vom avea un arbitru cu experiență limitată în Liga I, Andrei Moroită va fi la centru. El a debutat in Liga I in 2020.

Acesta nu este în lotul de Liga I și s-a făcut remarcat în 2020 la un meci din liga secundă, când a fluierat finalul reprizei când mingea intra în poartă într-o partidă între Slatina și Turris.

CSM Slatina a beneficiat de o lovitură liberă de la marginea careului. Ianis Stoica a executat pe sub zid, portarul Ducan a scăpat mingea în plasă, printre picioare, însă arbitrul Andrei Moroiță nu a validat golul, considerând că repriza s-a încheiat. În ciuda protestelor vehemente, arbitrul nu a revenit asupra deciziei și i-a trimis pe jucători la vestiare.

Moroiță i-ar fi spus observatorului, după meci, că mingea ar fi fost atinsă de portar înainte să intre în plasă. Moroiță ar mai fi precizat că le-ar fi comunicat jucătorilor înainte de executarea loviturii libere, că dacă mingea va atinge zidul și portarul, atunci el va fluiera finalul reprizei. Și că a acționat pe cale de consecință.

Dinamo va încheia parcursul în play-out săptămâna viitoare, în dulcele stil clasic al acestei ediții, Dinamo a fost programată din nou vineri seară, în partida cu UTA de pe teren propriu. Meciul, fără miză pentru ambele formații, va începe de la 20:30. Primul meci din baraj va avea loc pe data de 21/22 mai, urmând să aflăm week-endul viitor cine va fi adversara noastră la baraj.

loading...

Lasă un răspuns