AcasăEditorialBotosani-DINAMO: Mai opreste cineva caderea noastra?

Botosani-DINAMO: Mai opreste cineva caderea noastra?

Dinamo a mers la Botosani cu gandul de a obtine toate punctele puse in joc, multi fani dinamovisti au venit si de aceasta data alaturi de Dinamo.

Spuneam in avancronica meciului, ca este un meci intre haos si speranta. O infrangere ne-ar fi adus pe locul 12, loc de baraj, un nou strat peste stratul de rusine actual, pe de alta parte o victorie ne-ar fi apropiat la doua puncte de locul 6 si la 3 de locul cinci. Un egal ne mentinea in purgatoriu.

Niculescu a inceput in urmatoarea formula: Penedo – Corbu, Mezague, Katsikas, Sg. Popovici, Hanca, Gomelt, D. Nistor, Sorescu, Subotic, Salomao. A surprins putin formula lui Niculescu, Nistor si Gomelt au fost ceva mai retrasi, Sorescu in centru, Salomao in stanga, Hanca (evident) in dreapta si Subotic varf impins.

Meciul a inceput cum nu se poate mai prost, gazdele au profitat de o mare eroare in defensiva noastra si au deschis scorul inca din minutul 3, Oaida l-a invins pe Penedo cu un sut din interiorul careului. Mijlocasii nostri au fost inexistenti la acea faza, un ritm foarte alert inca din startul partidei. Subotic a avut prima ocazie a lui Dinamo la cateva minute dupa golul marcat, dar lovitura de cap a fost mai degraba hilara si a trecut mult peste.

Din pacate primele 20 de minute au scos la iveala un Dinamo dezlanat, fara orizont, golul incasat rapid a distrus increderea jucatorilor, exasperant de multe greseli la constructie. Botosaniul a fost la un pas de 2-0, Corbu a fost depasit incredibil de usor de Dumitras, iar din lovitura libera lateral stanga, Ongenda a executat excelent, Dumitas a deviat putin balonul, dar a trecut putin pe langa bara lui Penedo. Dinamo nu se regasea deloc. Suturile de la distanta ale lui Gomelt, Sorescu si Hanca au trecut mult pe langa.

Dinamo a incercat sa mute un pic presiunea pe apararea moldovenilor, dar fara niciun fel de pericol din pacate, nicio ocazie importanta pentru Dinamo in primele 30 de minute. Tot Botosaniul a fost aproape de 2-0, Golofca i-a luat fata lui Popovici la o centrare, dar nu a reusit sa ajunga la o minge pe care ar fi scris 2-0. La fel a fost si in minutul 35, Patache a recentrat perfect in forta in mijlocul careului, evident ca fundasii nostri faceau filaj si Mihai Roman a luftat din 6 metri. Au urmat cateva atacuri ale lui Dinamo, Hanca a sutat mai bine de la 25 de metri, dar putin pe langa, oricum mai bine fata de ce am vazut. Am reusit sa patrundem de cateva ori in careu, dar chiar a lipsit ultima pasa, lipsite de creativitate atacurile noastre.

O noua repriza incheiata in corzi de Dinamo, asteptam altceva de la repriza secunda. Insa la cateva secunde de la reluare, Botosaniul a fost din nou la un pas de 2-0, Ongenda a reluat sutul respins in fata de Penedo, dar portarul panamez intervenit in doi timpi si a evitat golul. Niculescu si-a dat seama de eroare si l-a trecut pe Sorescu in flancul stanga, Salomao trecut in dreapta, iar Hanca a trecut mai in centru.

Salomao ar fi putut profita de o pasa luminoasa a lui Nistor, dar portughezul nu a fost deloc inspirat in executii si sutul lui a fost blocat. A fost si ultima actiune a portughezului, inlocuit cu Gicu Grozav, iata ca a venit si momentul intrarii lui Grozav. Popa l-a schimbat si el pe Subotic in atac. Urmau 30 de minute de foc. Grozav si-a demonstrat clasa destul de repede, mijlocasul defensiv l-a intors foarte frumos pe Oaida, a dat un sut centrare spre mijlocul careului, dar Popa fost departe de balon. Din pacate, statistica nu minte, Dinamo a avut posesia, dar ocaziile au cam lipsit din pacate. Pe final de meci, Botosaniul ne-a executat prin Fabbrini, jucatorul propus acum cateva saptamani de impresarul Manea, dar refuzat de conducerea clubului.

Pana la final, Dinamo nu a mai reusit sa puna in pericol poarta adversa, Dinamo este pe locul 12 si intr-adevar, nu prea avem ce sa mai discutam despre play-off, in conditiile in care noi avem un singur gol marcat in ultimele 5 meciuri de campionat, am ajuns sa nu ne mai cream deloc ocazii din actiune, jucatorii care trageau echipa dupa ei acum cateva luni, sunt de neregasit. O noua seara trista, bine ca vine aceasta pauza, ca suntem la pamant cu totii. 11 puncte dupa 11 meciuri, locul 12