Botosani-DINAMO: Impotenti ofensivi, nu mai stim sa marcam!

Editorial

Dinamo a intalnit in aceasta seara pe FC Botosani, un duel care a starnit multe orgolii in iarna, mai ales ca infrangerea de acasa cu Botosaniul a dus la ratarea calificariii in play-off.

Insa acum a disparut rautatea, se asteapta finalul de sezon si cele doua echipe nu au mai au obiective pentru care sa se bata in Liga I. Mircea Rednic a menajat cativa jucatori si a oferit sanse unor jucatori care au jucat mai multi, pentru a se edifica in privinta lor dar a folosit si jucatorii convocati la loturile nationale.

Inainte de meci anticipam un sistem cu 3 fundasi centrali si desi in formula de joc prezentata pe pagina oficiala aparea un 4-4-2, Rednic a folosit un sistem 3-1-4-2, cu Grigore, Klimavicius si Ciobotariu in centrul defensivei, Filip in fata lor, Serban si Nistor la centru, Aliji in stanga, Sorescu in dreapta, Montini si Christovao in atac.

Desigur, un punct de atractie l-a reprezentat si Diego Fabbrini, mijlocasul care a devenit un episod de telenovela. Dar nu Fabbrini a atras atentia, Mihai Roman a deschis scorul cu o executie absolut superba, neasteptata, o reluare din voleu care l-a surprins pe Mandanda, nu vreau sa fiu rautacios, dar si-a aratat putin limitele, faptul ca nu este prea inalt il dezavantajeaza. Oricum, un sut total surprinzator, spectaculos si Dinamo primeste gol la prima actiune ofensiva.

Cateva minute mai tarziu, Denis era sa faca un cadou si sa marcheze un autogol la o centrare, a vrut sa respinga in corner, dar a deviat periculos spre poarta. Un inceput spectaculos de meci, cu doua echipe care nu aveau de ce sa joace defensiv. Botosaniul in eventualitatea unui succes, se apropia la un punct de noi. Au urmat momente de joc destul de moarte, in care echipele au pedalat in gol, nu s-au mai creat ocazii de poarta. Botosaniul a mai incercat un sut de la distanta prin Golofca, dar executia lui a trecut pe langa poarta lui Mandanda. Dinamo nu prea a putut sa isi creeze ocazii de poarta, asta si pentru ca mijlocasii nu au reusit sa duca mingea in treimea adversa, Nistor nici el nu a parut in cea mai buna dispozitie de joc.

O faza ciudata in minutul 37, la o contra intre Denis si Papa, s-a dictat fault in atac, desi pe reluare a parut ca Denis l-a lovit pe mijlocasul Botosaniului. Dinamo a incercat sa isi creeze ocazii de poarta, dar am pedalat in gol. Dinamo nu a putut sa suteze pe poarta, dar Botosaniul a fost aproape de 2-0 inainte de pauza, Burca singur in mijlocul careului a sutat din prima, dar peste poarta lui Mandanda, care nu prea avea cum sa intervina.

Repriza s-a incheiat cu o semi-ocazie, Nistor a centrat din dreapta, Montini a reluat cu capul de la 15 metri, dar mingea a fost retinuta fara probleme de Fraisl. 1-0 pentru gazde la pauza, o prima parte in care Dinamo a primit gol repede si am incercat sa egalam, dar fara a ne putea apropia cu adevarat de poarta gazdelor, care puteau majora diferenta inainte de pauza.

Mircea Rednic a efectuat mai multe schimbari dupa pauza, prin care a schimbat si sistemul de joc, a trecut la un sistem 4-4-2, Papazoglou a intrat in locul lui Serban si Zenke in lui Grigore. Denis Ciobotariu si Klimavicius au ramas in centrul apararii, Aliji si Sorescu in flancuri in aparare, Zenke si Montini in benzi, iar Christovao si Papazoglou in atac, foarte ofensiva echipa din partea a doua.

Dupa un sfert de ora in repriza a doua, prima ocazie le-a apartinut tot gazdelor prin acelasi Mihai Roman, care a primit o centrare din stanga de la Patache, dar a reluat putin pe langa cu capul. Dinamo a avut primul moment periculos cateva secunde mai tarziu, Sorescu a centrat, Montini a reluat si el cu capul, dar portarul a retinut un balon destul de moale.

S-a adeverit faptul ca nu este suficient sa ai un numar mare de atacati in teren, daca nu ai un “creier” la mijlocul terenului, un om capabil sa dea o pasa stralucita, sa avem un joc pe benzi mai periculos, e anulat din start faptul ca ai multi oameni de gol. In minutul 70 Fabbrini a facut ce a vrut la mijlocul terenului si l-a gasit bine pe Patache in dreapta, care a trimis in stalpul portii lui Mandanda.

In minutul 70 s-a inteles intr-un final ca trebuie sa ducem mingea in benzi pentru a-i pune in valoare pe atacantii nostri, Papazoglou a reluat si el cu capul, deviind spre poarta lui Fraisl, dar mingea s-a scurs pe langa poarta. Din dorinta de a avea o minte limpede la centrul terenului, M’Futilla a fost schimbat cu Elvis Kabashi, care nu a mai fost folosit la mijlocul terenului de la partida cu Iasi din deplasare, albanezul a mai fost titularizat in deplasarea de la Sibiu, dar atunci a fost utilizat ca fundas stanga.

Insa Dinamo a fost astazi foarte slab in atac, nu am cum sa descriu altfel, greoi, parca Dinamo a avut o viteza in minus fata de adversari, greu sa emitem pretentii in aceste conditii, din fericire vor fi ceva schimbari in vara, chiar daca Rednic spune ca nu vor fi prea multe, totusi tind sa cred ca plusul de valoare care va veni la echipa va face ca echipa sa arate mai bine, in atac suferim teribil, in ultimele 3 etape nu am marcat niciun gol, este si asta un motiv de ingrijorare.

Am atras atentia in mai multe randuri ca jocul ofensiv nu este asa cum ar trebui si nu cred ca atacantii reprezinta problema, acolo la mijloc lipseste ceva si cred ca acolo trebuie adusa calitate, nu stiu daca va veni Fabbrini, dar cineva de profilul lui ne trebuie. Nu e cazul sa facem o drama, dar nu ai cum sa nu remarci niste probleme in jocul echipei.