Botosani-Dinamo: Avem primul 11 trimis de Uhrin!

Stiri Dinamo

Scris de:

Botoșani și Dinamo se întâlnesc în această seară, în penultima etapă din play-outul Ligii I.

Este un penultim test pentru echipa noastră înainte de duelul mult mai important de la baraj. Aceste ultime două etape rămase de disputat în play-out, sunt doar meciuri de pregătire în perspectiva duelului de la baraj.

În partida precedentă de campionat, Uhrin a oferit minute unor jucători care au evoluat mai puțin, precum Patriche, Ivanov, chiar și Gabriel Torje, dar deja a fost creionat lotul pe care Uhrin se bazează la barajul de promovare/retrogradare.

Gazdele au un moral bun, asta după au luat toate punctele din ultimele trei meciuri, succese datorită cărora au revenit pe loc de baraj european. De partea cealaltă, Dinamo a câştigat precedentele două jocuri din campionat şi speră să bifeze un nou rezultat pozitiv.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 22 de ori în principala competiţie internă, de 10 ori au câştigat moldovenii, de șapte ori s-au impus bucureştenii, iar alte cinci jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 11 meciuri – 7 succese FC Botoşani – două remize – două victorii Dinamo.

Ultima victorie din contul bucureştenilor: 22 aprilie 2019, Dinamo – FC Botoşani 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 7 februarie 2022, FC Botoşani – Dinamo 4-0, marcatori Roman II, Jaja – dublă şi Fili.

Mediile de vârstă: FC Botoşani – 24 ani şi 5 luni; Dinamo – 25 ani şi 7 luni.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE DUSAN UHRIN: 

Figueiredo- Filip, Carp, Aloe, Gradinaru- Rodriguez, Pierret, Torje, Matei, Bordusanu-Morar

Rezerve: Esanu, Moura, Patriche, Radu, Rauta, Ivanov, Cretu, Magureanu, Ivanovski

Ce a declarat Uhrin înainte de Botoșani-Dinamo!

,,Fiecare meci este important pentru mine să văd cum reacționează după antrenamentele făcute. Nu ne concentrăm mult pe opononenți, trebuie să fim concentrați pe noi. S-au antrenat bine și acum sunt mai uniți. Simt că suntem într-un punct bun.

Știm că partida cu Botoșani e dificilă, dar obiectivul nostru principal este să ne concentrăm pe noi, pe jucătorii noștri. Nu sunt calm. Am câștigat cu 5-1 ultimul meci, dar nu sunt fericit că am luat gol. Am avut multe ocazii. E important pentru mine cum jucăm.

Marco Ehmann este la echipa a doua. Vrea să plece și eu folosesc doar jucători care vor să rămână. Nu comentez despre viitorul meu. Vă rog, fără întrebări din astea. Nu mă întrebați dacă rămân sau nu. Avem mulți jucători acum, iar de ei depinde dacă vor juca la baraj sau nu. Cred că formațiile din Liga 2 joacă bine și încearcă să nu joace baraj.

Cred că joacă la un nivel aproapiat de Liga 1. Pot fi comparați cu noi. Sper să jucăm în Ștefan cel Mare barajul, momentan nu știu sigur. Nu îmi e frică de nimeni, am respect, sigur.

Dacă încep să vorbesc în română, sigur nu mă înțelegeți. E la fel cum e la Mircea Lucescu, pe care nu l-am auzit niciodată să vorbească rusă. Nu știu de ce oamenii vorbesc despre asta”, a spus Dusan Uhrin la conferința de presă premergătoare meciului de la Botoșani.

,,Am văzut și eu meciurile primelor patru echipe, este o competiție tare. Toate formațiile de acolo joacă bine, liga a doua, mă refer la primul grup de sus, au o evoluție de apreciat, sunt la nivel de Liga 1. Pe Ely Fernandes, pe Romario Pires îi puteți compara cu cei din echipa noastră.

Dacă mi-e teamă? Nu mi-e frică de nimic! Trebuie să ne focusăm pe meciurile noastre, să rămânem în Liga 1, nu mi-e teamă de absolut nimeni și nimic. Dar respectăm orice adversar. Avem fotbaliști buni, trebuie doar să ne concentrăm. Repet, într-una: vreau să rămân în Liga 1”

loading...

Lasă un răspuns