Bordusanu titular, remiză pentru România

Stiri Dinamo

Scris de:

Zilele acestea, România este gazda unui turneu de calificare care va decide reprezentativele care se califică la Turul de Elită pentru pentru Campionatul European 2023.

Tricolorii U19 au încheiat la egalitate primul meci, scor 0-0 în fața Letoniei.

Programul meciurilor:

  • Letonia – ROMÂNIA 0-0
  • Sâmbătă, 24 septembrie, ora 20:00: ROMÂNIA – Lituania (Stadionul „Anghel Iordănescu”, Voluntari)
  • Marți, 27 septembrie, ora 18:00: ROMÂNIA – Austria (Stadionul „Anghel Iordănescu”, Voluntari)

ROMÂNIA U19: 1. Dincă – 2. Maftei, 5. Pașcalău, 17. Duțu, 13. Borza – 6. Boțogan (18. Sala 62), 8. Vulturar – 7. Burdușanu (20. El Sawy 74), 10. Radaslavescu (16. Leață 85), 11. Musi (14. Bujor 62) – 9. Burnete (21. Trică 61). Selecționer: Alexandru Pelici
Rezerve: 12. Lefter – 3. Grigore-Huideș, 4. Șuteu, 14. Kovács

Lotul pentru această acțiune:

Portari: Ștefan Lefter (CS Corvinul 1921 Hunedoara), David Dincă (Clubul Sportiv al Armatei Steaua), Valentin Mărgărit (AFC Progresul 1944 Spartac)

Fundași: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău) Alexandru Șuteu (Unirea Constanța), Adrian Grigore-Huideș (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Ștefan Duțu (Farul Constanţa), Andrei Borza (Farul Constanţa), Mark Kovacs (AFK Csikszereda)

Mijlocași: Alin Boțogan (AFC Unirea 04 Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (FCSB), Antonio Bordușanu (Dinamo), George Leață (CSM Slatina), Denis Bujor (Politehnica Iași), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia), Eduard Radaslavescu (FCSB), Omar El Sawy (AFK Csikszereda)

Atacanți: Rareș Burnete (U.S. Lecce / Italia), Atanas Trică (Clubul Sportiv al Armatei Steaua)

Se califică mai departe primele două clasate împreună cu echipa de pe locul 3 din cele 13 grupe cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate. La turneul final din Malta, din 2023, se vor califica doar 7 reprezentative alături de țara gazdă.

loading...

Lasă un răspuns