Birocrația nu a fost inventată în România

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Interdicția la transferuri a devenit în ultimele săptămâni subiectul principal de discuție și în continuare nu există un răspuns clar din partea FIFA.

Pe măsură ce jucătorii din sezonul trecut au ales să plece de la echipă, lotul a devenit unul tot mai puțin echilibrat, sunt posturi în momentul de față unde nici măcar nu suntem acoperiți, nici vorbă să existe rezerve. Există o limită până la urmă de juniori pe care îi poți chema la prima echipă, o limită care îți permite să nu o dai în penibil într-un meci oficial.

Deși ziua începuse cu o veste bună, faptul că părea că într-un final vom avea un verdict favorabil de la FIFA, acest lucru nu s-a întâmplat. Prosport a anunțat faptul că pe adresa clubului a venit un mail din partea FIFA, care obligă clubul nostru să plătească suma de 370 000 de euro lui Isma Lopez, în caz contrar restricția nu va fi ridicată. De ce a știut Prosportul de existența acelui mail, este o altă discuție și o problemă care trebuie rezolvată intern în club.

Însă pe seară au venit lămuririle din partea administratorului judiciar al clubului, care a explicat poziția FIFA, una care pare destul de stupidă, țînând cont de context și faptul că suntem în insolvență:

„Nu există o decizie oficială. Avem un mail în care ni se spune, absolut aberant mi se pare mie, că nu putem face dovada faptului că nu avem bani să plătim. Așa ceva n-am mai auzit niciodată. Nu există o decizie a FIFA, în acest moment.

Deschiderea de către o instanță judecătorească din Uniunea Europeană a unei proceduri de insolvență certifică faptul că nu sunt fonduri disponibile pentru a fi plătiți creditorii, este definiția legală. Exista un articol în regulament care spune că odată cu deschiderea procesului insolvenței trebuie să fie închise procedurile de acest gen.

Dar, în cazul nostru, avocatul vrea să se convingă, înainte de a lua o decizie, că nu putem să facem plata. Mie mi se pare puțin de râs și cred că oricărui student de anul întâi de drept i se pare hilar să i se ceară să facă o asemenea dovadă. Așteptăm în continuare decizia FIFA”

Din ce spune Zavaleanu, FIFA nu respectă propriile regulamente și amână o speță în care ar trebui să ofere mult mai rapid un răspuns. Așadar, cei de la FIFA vor să se asigure de faptul că Dinamo este incapabilă să efectueze plata de aproximativ 400 000 de euro către Isma Lopez.

Din păcate, fiecare zi care trece ne afectează, pentru că ne apropiem și mai mult de startul sezonului și Dinamo tot nu poate aduce jucători care să acopere multele posturi descoperite. Din informațiile noastre, sunt o serie de jucători pregătiți să semneze cu Dinamo, dar care acum stau în stand-by până când va veni o decizie din partea FIFA.

Mental, trebuie să ne obișnuim cu gândul că startul de sezon va fi unul compromis pentru Dinamo, sunt șanse foarte mari că în primele runde să vedem foarte mulți jucători tineri în primul 11, fotbaliști pe care de altfel i-ați putut urmări în sezonul trecut doar la Dinamo II, în partidele transmise în direct de Radio Dinamo1948. Totodată, nici nu știu dacă lista plecărilor este închisă.

Mai există și nemulțumirea lui Uhrin, care trebuie să ofere totuși un răspuns până miercuri dacă rămâne sau nu, nemulțumirea lui este justificată pe de-o parte, nu își poate face treaba, jucătorii nu se prezintă la partidele amicale, antrenamentele se desfășoare la un nivel extrem de scăzut. Însă totodată Dinamo trebuie să aibă un antrenor total implicat, chiar și în această situație grea, nu un antrenor care pare dispus să plece în orice moment.

loading...

Lasă un răspuns