Bine ai revenit, copile

Editorial

Scris de:

Promitea sa fie cel mai bun atacant produs de centrul de copii si juniori al lui Dinamo in ultimii ani. Din pacate accidentarile l-au tinut departe de gazon si  i-au intarziat aparitia in fotbalul mare.

De la sapte ani in tricoul alb-rosu, Robert Moldoveanu este unul dintre cei mai talentati atacanti din cadrul Centrului de Copii si Juniori al clubului din Stefan cel Marea fiind mai mereu convocat la loturile nationale de juniori.

In 2016 Robert Moldoveanu a fost  cel mai tanar fotbalist care a evoluat in primele 24 de etape ale Ligii 1 Orange. Internationalul de juniori aduna 58 de minute pentru echipa antrenata de Mircea Rednic in partidele cu ASA Targu Mures (0-0) si FC Botosani (1-1), ambele disputate in deplasare.

Din pacate pentru Robert, acesta a suferit o accidentare urata, in primul meci amical din cadrul stagiului de pregatire al echipei din Stefan cel Mare in Cipru, cu chinezii de la Shijiazhuang.

A fost atunci un moment dificil pentru Robert, accidentarea l-a tinut departe de fotbal aproape un an de zile. 

Robert Moldoveanu a fost in lotul echipei noastre in prima parte a sezonului regulat, dar a fost folosit foarte putin de catre antrenorul Vasile Miriuta. 

Antrenorul lui Dinamo ne spunea in iarna ca se va putea baza mai mult pe Robert Moldoveanu dupa perioada de pregatire, lucru care s-a intamplat de altfel ieri, la primul meci din acest an calendaristic. 

In meciul de ieri, Robert a intrat in teren in minutul 74, inllocuindu-l pe croatul Pesic. Recunosc, m-a mirat foarte tare solutia aleasa de Vasile Miriuta, de a il introduce pe Robert in partea dreapta, dar pana la urma alegerea antrenorului a fost una corecta. 

Era minutul 86 al meciul de ieri, Robert preia o minge la marginea careului, vede un culoar perfect si ii paseaza ideeal lui Popa, ajuns in pozitie de 1-1 cu portarul advers. Assist-ul lui Robert a fost unul perfect, genul de pasa pe care rar o vedem la mijlocasii cu state vechi in Liga 1 .

Felicitari Robert- Bine ai revenit. 

 

 

loading...

One Reply to “Bine ai revenit, copile”

Lasă un răspuns