AcasăCS DinamoBaschet: Victoria ce ne poate aduce pe linia de plutire

Baschet: Victoria ce ne poate aduce pe linia de plutire

Echipa de baschet nu are cel mai bun inceput de sezon si cele trei infrangeri din campionat nasc de la sine niste semne de intrebare cu privire la potentialul real al echipei. Am vazut in multe momente de joc ca putem atinge un nivel ridicat, ca avem calitate, insa ceva ne opreste atunci cand ar trebui sa punctam decisiv. 

In aceasta etapa intalnim o nou-promovata, Olimpic Baia Mare, una din echipele care nu au obtinut nicio victorie in acest sezon, practic am putea spune ca se intalnesc echipele cu cea mai mare foame de victorie. Suntem totodata si formatiile care au operat modificari pe banca tehnica, noi l-am adus pe Eugen Ilie, care a adus un suflu nou echipei, la fel si gazdele din aceasta seara l-au readus pe Sebastian Man, cel care a reusit promovarea in acest sezon.

Baia Mare vine dupa o infrangere drastica la Oradea, o diferenta care nu mai poate naste alte comentarii: 96-40! Insa ar fi periculos de presupus ca suntem dinainte invingatori, am vazut si la noi ce a insemnat schimbarea antrenorului, mai ales ca pe banca lor revine tehnicianul care cunoaste atat de bine lotul si atmosfera din jurul echipei. La Baia Mare stim foarte bine ca publicul nu iubeste deloc ceea ce inseamna Dinamo si probabil vor veni intr-un numar destul de mare. La ultimul meci de acasa, pierdut in fata Timisoarei, 74-103, au fost prezenti 500 de spectatori.

Referitor la echipa noastra, noi venim dupa o infrangere acasa in fata vicecampioanei, ABC Mures, 83-92, insa trebuie sa tinem cont si de aspectele pozitive, faptul ca dupa primul sfert aveam peste 30 de puncte marcate si cu un minut inainte de final eram la 3 puncte in spatele echipei care totusi are un cuvant greu de spus in campionat, mai ales dupa ce si-au rezolvat o parte din problemele financiare. Astept de data aceasta ca Thomasson, Sutalo si baietii sa reuseasca sa constientizeze de importanta acestui meci si sa obtinem o victorie, de pe urma careia noi putem construi. Ar fi important sa nu intram in criza si mai mare, mai ales ca etapa viitoare avem un meci care eu cred ca poate fi castigat, in fata celor de la BCU Sibiu, am demonstrat acest lucru si in Cupa Romaniei.

Statistica e importanta in baschet si ea imi sugereaza ca avem un avantaj evident fata de gazde.

Baia Mare-Dinamo

Asteptam prima victorie!

OLIMPIC BAIA MARE-CS DINAMO BUCURESTI, Sala Lascar Pana, ora 17:00

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare