BASCHET: Interviu cu noul team-manager al echipei, Catalin Naziru!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

In cadrul echipei de baschet s-au produs o serie de schimbari,  nu doar la nivel de lot de jucatori si staff.

Incepand cu acest sezon, Dinamo are un nou team-manager, Catalin Naziru (28 de ani). Originar din Bucuresti, el a urmat recent un master de perfectionare organizat de Euroleague Basketball. Acesta a venit la Dinamo odata cu venirea noului presedinte. Am organizat un interviu in studioul Radio Dinamo1948, unde am discutat despre venirea la Dinamo, strategia echipei, transferurile realizate.

Asa cum v-am obisnuit in ultimii ani, Radio Dinamo1948 este aproape de echipa de baschet si vom pastra traditia si in acest sezon, unul atipic, in care fanii nu vor avea acces in sala, dar in care suflarea dinamovista va putea urmari la lucru o echipa extrem de promitatoare:

Cum a ajuns la Dinamo si cum se va implica in noul proiect al echipei de baschet: “Venirea la Dinamo s-a produs odata cu schimbarea conducerii. Au dorit sa aduca un om mai tanar in echipa ca si ei de altfel, sa incercam sa schimbam putin lucrurile, sa incercam sa devenim putin mai independenti, mai orientati catre viitor, sa folosim cunostintele mele si ale lor pentru a atrage mai multi sponsori si de a schimba putin lucrurile.

Nu voi fi doar team manager, ma voi implica in toata zonele, atragerea de sponsori. Am semnat zilele trecute un contract de sponsorizare cu Ermis Agency, o agentie de publicitate, cu care vom colabora in urmatorii ani. Mai avem cateva discutii in derulare pentru urmatorii parteneri si sponsori. ”

Despre schimbarile produse la Dinamo, care a fost strategia, au fost pastrati o parte din jucatorii din sezonul trecut, romani si straini,  s-au adus o serie de jucatori noi, chiar si in ultimele zile au fost o serie de veniri si plecari: “Din mutarile realizate, unele au fost gandite de la inceput, unele pe parcurs in functie de necesitatile antrenorului, de ritmul de joc pe care si-l impune, dar si de capacitatea jucatorilor. Au fost 2-3 jucatori care nu au putut sa revina pana in momentul de fata, daca staff-ul tehnic credea ca ii vom putea recupera mult mai repede, dar din pacate nu au primit acordul medicilor de a incepe antrenamentele la capacitate normala, astfel ca a trebuit sa operam cateva mutari.

Abukar s-a accidentat fix cu o zi inainte de Cupa, el continua, este in programul de recuperare, pana la primul meci din campionat, sper sa fie apt de joc”.

Cum este ultimul venit, Isaiah Armwood: “Este un jucator foarte atletic, cred ca va fi unul dintre cei mai spectaculosi din Liga. Este foarte mobil, poate acoperi doua pozitii, pivot si extrema de forta, va fi un transfer foarte util echipei”.

Popa-Calota, un jucator roman, cu vasta experienta, a venit la Dinamo: “A venit alaturi de mine, ne stiam de mai mult timp, s-au aliniat si planetele un pic, Mediasul retragandu-se din campionat, am reusit sa il convingem sa vina catre noi. A mai avut oferte si de la Sibiu si alte echipe, dar a venit la noi.”

Antonis Constantinides este noul antrenor al echipei, un tehnician care a mai activat in Romania la Targu Jiu, el fiind aproape de a semna cu Voluntari in aceasta vara, dupa cum ne-a declarat Catalin Naziru. Antrenorul va veni cu o alta abordare: “E un stil cu care nu prea am fost obisnuiti ca mentalitate. Cand a fost la Targu Jiu si a ajuns pana in Final Four la FIBA Euro Challenge, a venit cu un stil putin diferit, in care toata lumea da 100% pe teren, efortul e maximal. Jucatorii nu sunt obisnuiti cu acest stil, el pune presiune mare la antrenamente si in timpul jocului. Asta o sa se vada usor, usor, s-a vazut in meciul cu Cluj, cand am avut 3 straini, ne-am luptat cu Clujul pana la ultima aruncare, cand puteam egala, chiar castiga meciul.”

Parcursul echipei in Cupa, in care Dinamo nu a reusit calificarea mai departe, dar in care echipa noastra i-a pus mari probleme Clujului, probabil cea mai buna echipa din Liga Nationala: “Clujul a defilat si noi am venit cu ceva diferit, baietii si-au facut bine temele pe partea de scouting, antrenorul a ales perechile foarte bune pe aparare si asta s-a vazut. Intr-adevar, a fost un turneu bun, mai putin primul sfert cu Pitestiul, care ne-a scos putin din calcule, dar incercam in campionat sa fim acolo sus.”

Cum se va organiza campionatul: “Campionatul va fi sub forma de turnee, in care o sa se joace in 3,4 locatii din Romania, se joaca 2,3 meciuri, sau chiar unul, cum o sa fie in cazul nostru, la turneul din 9-12 decembrie, cand vom juca cu Craiova. O sa incercam sa luam turneul la noi, apoi inca 3 turnee in decembrie. Turul se joaca sigur sub forma de turnee, apoi daca ne permite contextul epidemiologic, o sa revenim la etape normale in retur. Apoi play-off.”

Care va fi obiectivul echipei in noul sezon: “Noi ca si obiectiv ne propunem sa fim cat mai sus, realistic vrem sa terminam in primele 6, daca suntem cuminiti si suntem sanatosi, poate si un pic mai sus. Este un sezon atipic, este valabil pentru toate sporturile. Depinzi de numarul de imbolnaviri, daca ai fost infectat pana acum, poate vei avea un parcurs mai lin pe parcurs. ”

Cum este relatia cu presedintele CS Dinamo: “Domnul Ionut Popa a fost foarte intelegator, ne-a ajutat foarte mult in aceasta perioada, logistic si cu ce am avut nevoie, transferuri, au fost multe si intr-un timp destul de scurt. Dar ne-a ajutat mult din toate punctele de vedere si speram sa aducem baschetul acolo in top, alaturi de handbal si volei. ”

Dinamo nu va avea parte de sprijinul fanilor, dar se cauta alternative foarte interesante: “O sa fie o provocare faptul ca nu vom avea fani, ne gandim sa adaptam cum a fost in NBA, sa montam ecrane in jurul salii si fanii se conectau prin aplicatie si se uitau la meci din fata laptopului si el avea un loc in sala virtual. Ne gandim sa transpunem, dar e putin diferit, pentru ca se joaca sub forma de turnee. Daca se joaca in deplasare, nu putem controla lucrul asta, poate la meciurile de acasa, nu de la inceput, dar la un moment dat sa putem sa facem si noi asta. ”

Mesaj catre fanii dinamovisti: “Sa fie alaturi de noi si cu putina rabdare si sustinere, o sa fim acolo sus”

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?