Barbu „bărbierește”, Dusan pecetluiește, iar Mureșan o…

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Continuarea pentru oameni mari. Cu sânge alb-roșu în vene.

A fost meci de totul sau nimic. Fie că am vrut să acceptăm sau nu, gura de oxigen trasă bine în plămâni la meciul de la Ploiești, trebuia să ne țină încă 90 și ceva de minute, vineri pe propriul stadion, contra uneia dintre surorile gemene ale Olteniei. Spun gemene pentru că tot un praz și un pământ e și una și alta.

Subiectivi cu siguranță, dar nu suntem orbi

Se încheie în curând un sezon, în care am ratat un singur meci de acasă. Și acela contra altor invenții apărute peste noapte, scindate mai ceva ca Marea Schismă de prin ’54 ca să facem și un pic de cultură. Forțat de „dușmanul invizibil” și de regulile stabilite de alți invizibili, l-am privit la tv. Însă restul, direct din groapă cu câini, din aceeași zonă cu scaune rupte, mese zgâriate și acoperiș găurit.

Pentru că acolo ești pentru Dinamo. Și mulți au fost și vineri. Parcă prea mulți. M-am bucurat că s-au reîntors. M-am bucurat că față de meciul cu Sepsi din returul regular când vorbeam la distanță de 10 m unii de alții și ne înțelegeam, de data asta a fost altfel.

S-a cântat, s-a aplaudat, s-a încurajat, am răgușit.
Am răgușit din cauza unuia pe numele sau Barbu, un trup zvelt care alerga de parcă avea un „barbut mai mic înfipt” și care cu siguranță și-a greșit menirea.

Am văzut argumente pro și contra a ceea ce a făcut Barbu în meciul de vineri. Singurul argument care pentru mine ține este următorul: „trebuia să le dai 2-3 așa cum l-ai dat pe primul și nu avea ce să îți facă”.
Da. Asta pot să o accept și aici sunt total de acord că trebuie privit gunoiul din ochiul nostru. Și analizat pe toate fețele.

Dar cum facem, băi Barbule, cu următoarele:

1.” Atac imprudent al lui Kovacic în duel 1-1 cu Irobiso, poziție de ultim apărător și în careu?” A căzut prea ușor Irobiso?

2. Tusierul ridică steagul. Îi curge sânge din nas. Îl vezi și îi dai like. În dinamica fazei respective Rodriguez respinge mingea în corner. Corner din care iese golul egalizator. E de analizat de ce iar și iar nu avem om pe respingere. De ce la prima bară iar pierdem duelul. Dar m-aș întoarce la corner. Unde e băi Barbule avantajul pentru Dinamo pe care l-ai lăsat prin like-ul pe care l-ai dat colegului de linie când l-ai văzut fluturând batista?

3. Toate faulturile de joc pe care le-ai fluierat contra echipei Dinamo în a doua repriză au fost desenate și trimise pe wtp la pauză? Sau cum te-ai încadrat așa bine în timp?

4. Doar 3 minute de prelungire. 3 întreruperi ale jocului pentru schimbări în a doua repriză au fost doar la Dinamo. Ai uitat, băi Barbule, că au avut și adversari pe teren?

Vedeți voi, dragi dinamoviști, suntem subiectivi pentru că iubim Dinamo. Pentru că nu permitem nimănui să își bată joc de echipa noastră favorită. Că așa e suporterul. Asta e menirea lui, să își susțină favoriții și să înjure contestatarii.

Dormiți pe voi, pe când și o reacție?

Dar, după ce că suntem mici, pentru că trebuie să o recunoaștem, sezonul acesta am fost o echipă mică, mai suntem și luați peste picior de LPF, FRF, PLM și alții. DOAR numele a rămas de noi după acest sezon dezastruos.

Dacă mai era nevoie, după meci, Dusan a spus-o clar și răspicat. Suntem și ne pregătim pentru baraj. La noi au mai fost minuni. Însă erau alte vremuri. Și nu vred că e cazul și acum să ne așteptăm la vreo minune. Mai ales când, deși echipa poate îți joacă altceva față de sezonul regular, minusurile apărute la finalul acelei perioade sunt greu de recuperat în decursul a 5 meciuri rămase de disputat din actualul sezon.

Va fi foarte interesant de văzut ce strategie va adopta antrenorul nostru pentru următoarea perioadă. Va fi foarte interesant să vedem cum își protejează jucătorii pe care se va baza 100% în baraj.
Va fi foarte interesant de văzut, dacă vom juca vreun meci cu jucătorii pe posturile lor.
Însă din cauza asta noi ne dăm doar cu părerea, iar alții sunt specialiștii.

Unii cu echipa, alții cu tăiatul frunzei sau jocul în țărână. Apropos, Muresane dormi, mă?

Să auzim de bine!
Să auzim de Doar Dinamo București!

loading...

Lasă un răspuns