„Ba copii, puneti un pic de suflet pentru clubul asta! Trebuie un pic de daruire si atitudine, un pic de sacrificiu”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu a avut nicio sansa in dubla cu Fcsb din Cupa Romaniei, cea mai jalnica prestatie a echipei noastre in derby-uri.

Ion Marin, fost jucator si antrenor la Dinamo, a analizat prestatia jucatorilor si a spus ca este ingrijorat de forma traversata de anumiti jucatori, dar si de atitudinea din anumite momente:

„Sunt un pic ingrijorat de cateva lucruri pe care le-am sezizat. Ma ingrijoreaza fluctuatiile de forma ale unor jucatori, ma refer la Ante Puljic. La ultima partida (n.a – 3-1 versus Clinceni), jucase excelent, iar acum a facut o partida slaba, fara sa se sincronizeze, fara sa dubleze, fara sa aiba o siguranta. A fost foarte usor depasit.

Dinamo mi s-a parut obosita, fara explozie. Jucatorii de la FCSB au fost intotdeauna primii la minge, in timp ce jucatorii lui Dinamo au fost intarziati si lenti. Dinamo trebuie sa mai lucreze la organizare si comunicare. Sa fac o gluma, portarul FCSB-ului putea sa aiba si 12 ani, ca Dinamo a avut doar doua-trei suturi tot meciul”, a spus Ion Marin, la GSP Live.

Fostul mare jucator al lui Dinamo a vorbit despre finalul incendiar de play-out, unde ros-albii sunt implicati in lupta pentru evitarea retrogradarii. Ion Marin si-ar dori sa vada o alta atitudine din partea echipei lui Adrian Mihalcea.

„Trebuie sa se dea totul pentru evitarea retrogradarii. Meciul cu Poli Iasi, o echipa in crestere de forma, e unul foarte dificil, e capital! E nevoie de concentrare maxima, de daruire. Ba copii, puneti un pic de suflet pentru clubul asta! Nu puteti fi atat de multumiti cu situatia in care sunteti!

Trebuie un pic de daruire si atitudine, un pic de sacrificiu. Jucatorii trebuie sa inteleaga ca Dinamo are nevoie de ajutorul lor! Nu e de glumit!”, a declarat Ion Marin.

Noi n-avem timp de lupte interne. N-avem timp de explicatii, fratilor! Echipa trebuie sa joace. Sa speram ca Adi Mihalcea va fi inspirat in meciurile ramase si va alege cei mai buni jucatori si va face cele mai bune schimbari – Ion Marin

Un alt fost jucator al lui Dinamo, Adrian Ropotan, a analizat si el situatia de la Dinamo, spunand ca jucatorii par putin depasiti de situatie si singurii care tin clubul in viata sunt suporterii dinamovisti:

„Nu se astepta nimeni sa ajunga Dinamo in asemenea situatie, dar vremurile sunt schimbatoare si e o perioada foarte grea pentru Dinamo. Pe zi ce trece se anunta n investitori si singurii care fac treaba sunt suporterii. E greu sa ajungi la nivelul la care era Dinamo doar din ceea ce fac suporterii si nu e ok.

Adi Mihalcea e o varianta buna, dar are nevoie de continuitate, de jucatori, are nevoie ca jucatorii de la Dinamo sa realizeze la ce echipa sunt si ca locul din clasament nu e ok. E dinamovist, se vede ca este implicat, dar trebuie sa ai si material cu care sa poti lucra. Nu as vrea sa dau in jucatori, dar vorbim statistic si asta e realitatea. Sunt niste jucatorii la Dinamo care sunt depasiti de situatie”, a spus Adrian Ropotan, la ProSport Live.

loading...

Lasă un răspuns