Aviz de deconectare

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Știu. Sună că și cum am uitat să plătim factura de gaze sau de curent electric.

Într-o perioadă în care prețurile au luat-o efectiv razna, e greu să eviți un astfel de mesaj. Mai ales pentru cei ce după ani grei de muncă, se trezesc la final de lună cu un venit sub limita minimă admisă pentru un trăi decent.

Nu bagatelizez situația și nu vreau să duc în derizoriu o situație de fapt, o realitate.

Vă Invit însă să va deconectați cu puțină istorie scrisă de niște “tăurași” la peste 1,90 și frecvența peste 100, într-o banală seară de joi.

Pentru Dinamo sau Marian Cozma?

Aseară, Dinamo București a luat startul unei noi curse nebune de Champions League EHF, împotriva unei echipe la care doar dacă te uitai, parcă retrăiai ceva scene de Games of Thrones.
Pascual &Co. au intrat pe teren fără respect pentru o echipă venită cu toate vedetele la București și care fără echivoc are pretenții de Final 4 an de an.
A fost o primă repriză în care am văzut pentru prima dată un 99 care îmi place. Am fost mândru pentru apelativul cu care mă “alintă” colegul Ionuț, pentru că am văzut niște Uriași care nu au avut milă de adversari. În frunte cu Ghedbane, toți ceilalți au luptat la fiecare minge că și cum ar fi fost ultima. De undeva de sus, “Păsărilă” transmitea forță!

Veszprem a demonstrat de nenumărate ori pe parcursul meciului că este o echipă mare. Conduși cu 4 goluri, egalează cu 1 minut înainte de finalul primei reprize pe fondul unor greșeli cauzate de trac, de lipsă de concentrare în momente cheie a celor mai buni din echipa noastră.

Câteva momente de neatenție speculate la maximum de un Maqueda sau Nenadic care au dus în spate o echipa timorată, dar extrem de experimentată.
Gurile noastre de foc nu au lăsat fără punct o primă filă de istorie pe care aveau să o scrie cu litere mari în primele 30 de minute ale jocului. Conducem la pauză cu 14-13 și privim cu încredere către cea de-a doua jumătate.

Coloșii au ieșit de la cabine cu sânge în vene. Nu au avut nimic de pierdut și presiunea imensă a fost foarte bine anihiliată și de un antrenor calm care a pus punctul pe “i” în momentele cheie. Time-out-uri cerute la timp, intervenții fix când a trebuit, cu vocea și tonul necesare.

O a doua repriză fantastică reușită de Dinamo București, cu un joc mult mai dur față de adversari 7 eliminări versus 4 ale Maghiarilor, însă cu mai mult raționament în fazele de atac și mai multă liniște. Exact cum Xavi Pascual le-a cerut: “Come on. Take your time. YOU have 3 goals ahead!”

Am uitat în 30 de minute de situația critică de la fotbal. Am uitat de transferul lui Carp, am uitat că mâine avem meci la Sepsi. Tot conaționali de-ai lui Nagy, marele fost jucător al celor se la Veszprem actualmente director sportiv, prezent și el aseară în Sala Dinamo.
M-am deconectat de nenumărate ori de la problemele cotidiene când priveam cu admirație către TV. Numele Dinamo era scris unde trebuia și cu avantajul pe care îl merită. Dinamo București asta trebuie să însemne: Foarte buni, printre cei mai buni!

Câștigăm într-un final tensionat când în ultimele 30 de secunde ai un gol avantaj, ai contraatacul și dai în bară prima aruncare. Pe fază, unui dintre eroii de aseară, Bannour, Închide meciul.
Câștigăm împotriva adversarului care a învins Barcelona. Câștigam împotriva tuturor calculelor și previziunilor.

Pentru că daia ne numim Dinamo București!

Să auzim de bine!
Să auzim de Doar Dinamo București!

loading...

Lasă un răspuns