AcasăStiri Dinamo"Avem revansa in Cupa

„Avem revansa in Cupa

Dinamo a pierdut partida cu Fcsb, dar jucatorii nu au de gand sa cedeze, mai ales ca urmeaza si runda a doua, peste o saptamana.

Paul Anton considera ca mai echitabil era un rezultat de egalitate: „Am intalnit un adversar bun. Fcsb a reusit sa marcheze repede si sa aiba liniste in joc. Si-au creat pe spatii anumite situatii. Pe final puteam si noi sa marcam. Era un rezultat echitabil egalul. In trei zile avem din nou un meci important si pe urma avem revansa in Cupa.

Avem incredere. Ocaziile lor au venit dupa ce noi trebuai sa riscam mai mult. Am avut si noi situatii. Nu ne-au dominat sau au fost foarte buni, au fost poate mai lucizi. Pacat ca suporterii nu au putut sa fie prezenti alaturi de noi. Normal ca sunt meciuri foarte importante, in astfel de meciuri te motivezi de la sine.” a declarat Anton la finalul partidei

Jerry Gane a pierdut la primul meci din postura de antrenor principal intr-un derby, dar antrenorul dinamovist se gandeste deja la revansa de peste o saptamani. Totodata, Gane a spus ca nu avem timp sa ne plangem, fiindca urmeaza meciuri grele in continuare:

„Am intrat mai slab in meci, mai ales in primele 10-15 minute, dupa care cred ca am echilibrat si pe finalul primei reprize am avut doua ocazii mari. Au jucatori buni pe faza de atac si nu e usor sa le faci fata.

Da, acolo trebuia sa il atacam mai repede, sa nu il lasam sa intre in centru. A contat foarte mult. Sa incepi cu 1-0 nu e usor, se schimba radical jocul si e mai greu sa controlezi.

(n.r. despre schimbarea prematura a lui Cretu, din minutul 2) Am preferat sa il bag pe Vlad Achim, un jucator cu experienta, sa ma ajute sa inchid culoarele. Trebuie sa invatam din acest meci si sa ne revansam in Cupa. Nu am ce sa le reprosez, nu a fost un meci usor, nu e usor sa joci contra FCSB-ului, a fost foarte multa agresivitate, multe cartonase, dar asa e contra FCSB-ului.

Nu avem foarte mult timp sa ne plangem dupa acest meci, trebuie sa ne refacem si sa mergem la lupta din nou. Urmeaza doua meciuri tari, cu Craiova si din nou cu FCSB, in Cupa”, a spus Gane, la flash-interviuri