AcasăEditorialAVEM LOT: A semnat si atacantul!

AVEM LOT: A semnat si atacantul!

Dinamo s-a intarit serios in ultimele zile si echipa noastra are clar un lot de primele locuri in Liga I.

Multi fani s-au intrebat ce s-a intamplat cu Magaye Gueye, de ce nu a fost anuntat, existand si teama ca transferul nu mai este de actualitate. Cosmin Contra a vorbit pentru prima data despre faptul ca Magaye s-a alaturat lotului, la conferinta de presa premergatoare partidei cu Fcsb:

„Paul Anton sper sa joace cat mai repede, chiar daca a jucat ultima oara in iulie, a avut destul de mult timp in care nu a facut nimic, nu a jucat niciun meci oficial, pauza aceasta va fi un avantaj pentru el si Magaye, amandoi sa se puna la  punct fizic, tactic si tehnic. La urmatorul meci de campionat sper sa ii am pe amandoi.” spunea Contra.

Magaye Gueye a fost prezent ieri la Branesti, mai mult decat atat, a si furat startul, postand o poza cu el in tricoul lui Dinamo, in momentul in care a semnat contractul, dupa cum se poate observa si in poza sa de pe facebook. Asa ca furam si noi startul, sa ii uram BUN VENIT LA DINAMO SI CAT MAI MULTE GOLURI!

Cine este Magaye Gueye! 

Nascut in Franta, Magaye Gueye (30 de ani) are si cetatenie senegaleza si are trei selectii pentru Senegal U23. Gueye poate juca si ca extrema si s-a antrenat de mai multe zile cu Dinamo, convingandu-l pe antrenorul Cosmin Contra sa-l pastreze. De-a lungul carierei, Gueye a jucat la Strasbourg, Everton, Mllwall, Adanaspor, Osmanlispor si Qarabag. Este liber de contract din iulie 2020, cand i-a expirat contractul cu formatia din Azerbaijan.

Everton l-a transferat pe atacant in urma cu 10 ani in schimbul sumei de 1,4 milioane de euro, dar nu s-a impus la prima echipa. In total a reusit 3 goluri si 9 pase decisive in 34 de meciuri la echipa de prima liga, a evoluat si in 34 de meciuri pentru echipa secunda, unde a marcat de 10 ori si a oferit 14 pase decisive. Pentru Adanasport a marcat 26 de goluri si a oferit 16 pase decisive in 90 de meciuri in primele doua ligi din Turcia. In sezonul 2016/2017 a marcat de 10 ori in prima liga, oferind si 6 assisturi.  In 2018/2019 a evoluat in liga secunda din Turcia, unde a marcat 9 goluri si a oferit 8 pase decisive pentru Ankarasport. Slavko Perovic venise la Dinamo tot din liga secunda din Turcia.

La ultima echipa, Qarabag, a marcat in total 8 goluri in toate competitiile in 28 de meciuri.

DOUA TRANSFERURI DE TOP ANUNTATE DE DINAMO! 

OFICIAL. Aleix Garcia Serrano, de la Manchester City la Dinamo Bucuresti
Manchester City si Dinamo Bucuresti au ajuns la un acord in aceasta seara pentru transferul definitiv al mijlocasului spaniol Aleix Garcia Serrano (23 de ani) la clubul din Stefan cel Mare.

Transferat de la Villarreal CF la Manchester City in vara anului 2015, Aleix Garcia Serrano a evoluat in cariera pentru Manchester City U23, Manchester City si apoi, sub forma de imprumut, pentru Girona (Spania) si Mouscron (Belgia).
Bine ai venit la Dinamo Bucuresti, Aleix Garcia Serrano!

23 de meciuri si 5 goluri a adunat Aleix Garcia Serrano, sezonul trecut, pentru Mouscron in prima liga a campionatului din Belgia. A mai jucat doua meciuri in Cupa Belgiei. Aleix Garcia Serrano a fost imprumutat la Girona in perioada 1 august 2017-30 iunie 2019 si a adunat 51 de meciuri si 3 goluri in La Liga, in doua sezoane competitionale. Noul mijlocas este originar din zona, fiind nascut pe 28 iunie 1997, la Ulldecona, in Catalonia.
9 partide a jucat Aleix Garcia Serrano pentru Manchester City, dintre care 4 in Premier League, 3 in Cupa Angliei si 2 in Cupa Ligii. A marcat un gol pentru “cetatenii” lui Pep Guardiola in Cupa Ligii, intr-o victorie cu Swansea, scor 2-1 pe 21 septembrie 2016.

14 meciuri are Aleix Garcia Serrano la loturile nationale de juniori ale Spaniei: doua la Spania U16, 9/1 la Spania U17, 2/2 la Spania U18 si unul la Spania U21.

Bine ai venit la Dinamo Bucuresti, Abdoulaye Ba!

Rayo Vallecano si Dinamo Bucuresti au ajuns la un acord in aceasta seara pentru transferul definitiv al fundasului central Abdoulaye Ba la clubul din Stefan cel Mare. Nascut pe 1 ianuarie 1991, in Senegal, Abdoulaye Ba (foto stanga, in duel cu Luis Suarez, Rayo Vallecano vs FC Barcelona), a inceput fotbalul la Academia de juniorii a clubului FC Porto si a evoluat in cariera pentru Sporting Covilha, Academica Coimbra, FC Porto, Vitoria Guimaraes, Rayo Vallecano, Fenerbahce, Alanyaspor, 1860 München si Deportivo La Coruna.

AVEM PROGRAMUL RUNDEI CU NUMARUL 7! 

Vineri, 16 octombrie

Ora 18.00 FC Arges – Astra Giurgiu

Ora 21.00 Academica Clinceni – FCSB

Sambata, 17 octombrie

Ora 14.00 Chindia Targoviste – Gaz Metan Medias

Ora 16.30 Politehnica Iasi – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Ora 21.30 CFR Cluj – FC Botosani

Duminica, 18 octombrie

Ora 18.45 FC Hermannstadt – UTA Arad

Ora 21.30 Dinamo – Universitatea Craiova

Luni, 19 octombrie

Ora 21.00 FC Voluntari – Viitorul Constanta

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare